» » یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  • شهر نرماشیردسته بندی: استان کرمان, 26 مهر 1397
    شهر نرماشیر نرماشیر از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است.جمعیت شهرستان نرماشیر بر‌اساس سرشماری سال 1390 بالغ بر 60 هزار نفر است و وسعت آن حدود یک هزار و 200 کیلو‌متر مربع ‌و دارای دو بخش مرکزی و روداب است. ‌این بخش از شمال به کویر لوت، از مشرق به شهرستان فهرج‌ از جنوب به شهرستان ریگان‌ از مغرب به
نظر سنجی
شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
گردشگری فرهنگی و اجتماعی
گردشگری ورزشی و هیجانی
گردشگری مذهبی و زیارتی
طبیعت گردی و اکوتوریسم

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

با توجه به ثبت یازده قنات ایران در یونسکو در این مطلب به معرفی آنان میپردازیم که نام و موقعیت مکانی در ادامه آمده است.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات قصبه ی گناباد، خراسان رضوی

این قنات از 2 رشته ی اصلی و 6 شاخه ی فرعی تشکیل شده‌است.طول این قنات بیش از ۳۳ کیلومتر  است و دارای ۴۰۸ حلقه چاه که عمق مادر چاه آن ۳۰۰ متر بوده و میزان آبدهی آن بیش از ۱۳۰ لیتر در ثانیه‌است.دو مورد از تدابیر به کار رفته در معماری این قنات:
تعدد چاه های به کار رفته،که سبب پیشگیری از کور شدن چاه ها توسط دشمنان هنگام حمله و کاهش وزن طناب در زمان حفر و تخلیه چاه ها می شود. دو شاخه شدن قنات در فاصله ۶۸۳ متری کانال اصلی و سپس ۶ شاخه شدن کانال ها،  که موجب پیشگیری از ریزش احتمالی و قطع جریان آب می شود.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات بلده فردوس ، خراسان جنوبی

طول این قنات بیش از ۳۷ کیلومتر بوده است.نظام تقسیم آب این قنات  در دوره صفویه و توسط شیخ بهایی بسیار ظریف و دقیق اجرا شده است.
دو مورد از تدابیر به کار رفته دراین قنات: تکنولوژی گِل آلود کردن آب،برای کم کردن میزان جذب آب به زمین و تبخیر آب، در طول مسیر شاهجو آب را گِل آلود می کنند.تقسیم آب بدست آمده به دو جو: حجم آب زیاد موجب شده تا آب بدست آمده را به دو جو تقسیم کنند و برای هر جو افرادی که به صورت تمام وقت با احتساب دستمزد و مخارج خورد و خوراک و حتی امروزه پرداخت هزینه های بیمه ی عمر، مشغول به فعالیت با عنوان « کیّال» و « جویبان»، شوند.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات زارچ ، یزد

این قنات از  سه شاخه جدا از هم تشکیل شده است.طول این قنات  100كيلومتر است و  دارای 2115 حلقه  چاه ،که عمق مادر چاه آن  ۸۵ متر بوده و میزان آبدهی فعلی این قنات  ۲۵ لیتر در ثانیه است. دو مورد از تدابیر به کار رفته در معماری این قنات:مربعی بودن مقطع چاه‌های این قنات .مقطع چاه‌ قنات های دیگر، بیضوی یا دایره‌وار هستند؛ پیشینه حفر چنین چاه‌هایی  به زمان زرتشتیان بر می‌گردد. تعدد چاه های به کار رفته است.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات حسن آباد و آسیاب میرزا نصرالله،یزد

قنات 700ساله حسن‌آباد در باغ پهلوانپور مهریز  قرار دارد و آسیاب میرزا نصرالله هم در کنار آب این قنات ایجاد شده است.از ویژگی های مهم این قنات آب با کیفیت آن است، در کانالهای این قنات لایه‌های گچی و نمکی تشکیل نمی‌شود و این باعث شده است تا آب قنات بدون هیچ‌گونه املاحی از جمله کلسیم، سدیم، منیزیم به آبادی‌های پایین دست انتقال یابد.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات  گوهر ریز جوپار، کرمان

این قنات از  6 رشته  اصلی تشکیل شده است.طول این قنات بیش از 3کیلومتر است و دارای ۱۲۹ حلقه چاه  بوده و میزان آبدهی آن ۶۰ لیتر در ثانیه است.قنات گوهر ریز یکی از فعال‌ترین قنات‌های جوپاراست که در دوره صفویه حفرشده است. اکوسیستم این قنات زیستگاه ماهی سفید کور، خفاش، انواع مار و کبوتران چاهی است.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات اکبرآباد و قاسم آباد بروات بم، کرمان

قنات  اکبر آباد و قاسم آباد تنها قنات های دوقولوی ایران هستند.قدمت این 2 قنات به اواخر دوران قاجاریه و پهلوی اول می رسد و برخلاف اغلب مسیر طولانی سایر قنات های ایران، طول هر کدام از آنها به حدود 4کیلومتر می رسد و به نسبت طول کم، حجم آب دهی زیادی دارند.قنات های اکبرآباد و قاسم آباد با فاصله ناچیز و به موازات یکدیگر قرار دارند و مادر چاه دو قنات در شرق بم و مظهر آنها در شمال شرق بروات بم قرار دارد.میزان آب دهی  قنات اکبرآباد 60 لیتر بر ثانیه  و قنات قاسم آباد حدود 90 لیتر بر ثانیه و می باشد.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات مون در اردستان، اصفهان

این قنات دوطبقه است به طوری که در هر طبقهٔ آن آبی مستقل جریان دارد به گونه‌ای که آب هیچ‌یک به دیگری نفوذ نمی‌کند و حدود 800 سال پیش  احداث شده است. این قنات ۳/۵ تا ۴ کیلومتر طول داردو مقدار آبدهی آن ۶۰ لیتر در ثانیه است.مادر چاه قنات «چاه دوقلو» نام دارد که علت نام گذاری این است که در این محل دو میله چاه در کنار هم قرار دارند که یکی از آن‌ها متعلق به چاه رویین به عمق ۲۷ متر و دیگری متعلق به قنات زیرین به عمق ۳۰ متر است که اگر دهانه کوره قنات زیرین را یک متر فرض کنیم، کل عمق چاه مادر به ۳۱ متر می‌رسد از این محل به بعد قنات دارای میله‌های مشترک است.دو طبقه بودن این قنات و دو کانال موازی بر روی هم قرار گرفته و در چاه‌های عمودی مشترک، تشکیل شده است.  تشخیص و احداث این نوع قنوات بستگى به‌وجود لایه‌هاى آبدار روى یکدیگر و تخصص معمار قنات دارد.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات وزوان ، اصفهان

از 3 رشته اصلی تشکیل شده است.طول این قنات یک هزار و 800 متر و عمق مادر چاه آن 18 متر و دارای 64 حلقه چاه‌ است.مهم ترین ویژگی های ان قنات دارا بودن سد زیر زمینی،بزرگترین سد این قنات در حدود 1200 متری از مادر چاه در عمق 16 متری احداث شده و مهم‌ترین ویژگی آن امکان بستن دریچه خروجی قنات در فصل زمستان است.با این کار آب در فصل زمستان در دریاچه قنات ذخیره شده و در فصل بهار با باز کردن آن، آب بیشتری در دسترس کشاورزان منطقه قرار می‌گیرد. وجود3 تنوره در بالا دست سدزیرزمینی که دارای  فوران طبیعی آب سرد و گرم به شکل شکاف های آرتیزین می باشد.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات مزدآباد،میمه، اصفهان

از 3 رشته اصلی تشکیل شده است.طول این قنات  18 کیلومتر است، و دارای 615 حلقه چاه بوده ، مادر چاه آن 72 متر و میزان آبدهی آن  110 لیتر در ثانیه است. دو مورد از تدابیر به کار رفته در معماری این قنات: چاههای مستطيل شکل و سد و بند ذخيره آب زير زمينیکه بهترين راه و شيوه برای جلوگيری از به هدر رفتن آب قنات در فصل زمستان است.

یازده قنات ثبت شده ایران در یونسکو

قنات ابراهیم آباد، اراک ، مرکزی

این قنات  از یک رشته اصلی و دو رشته فرعی تشکیل شده است.طول این قنات  11 کیلومتر است و دارای  615 حلقه چاه  بوده  که عمق مادرچاه این قنات  بیش از 110 متر است.در حال حاضر حدود 500 هکتار از اراضی روستای ابراهیم آباد به صورت دوره‌ای از طریق این قنات سیر آب می‌شود.دو مورد از ویژگی های این قنات :ثابت ماندن مقدار آبدهی آن است زیرا به واسطه عمق  زیاد میله ها اگر سال ها باران کافی  نبارد نوسانی در مقدار آب آن ایجاد نمی کند.تنها قناتی  است که نمی توان به مادر چاه و چند میله پس از آن وارد شد

گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران


بازگشت
دسته بندی: بانک مقالات

مطالب مرتبط:

  • کاریز و پیشینه آنکاریز یا قنات یا کهریز به مجرای تونلی شکلی که در زیر زمین کنده شده تا آب در آن جریان یابد می‌گویند. این مجرا که در عمق زمین برای ارتباط دادن رشته چاه‌هایی که از «مادر چاه» سرچشمه می‌گیرد به منظور
  • ثبت قنات های ایرانی در گفتگو با معاونت میراث فرهنگی ،سازمان میراث فرهنگی و ...معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این خبر گفت: این اثر بر اساس دو معیاراز 6 معیار فرهنگی کمیته میراث جهانی شامل گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی و نمونه‌ای برجسته در معماری یا
  • ثبت قنات های ایران در یونسکوپرونده‌ی‌ «11 قنات ایرانی»، به عنوان دومین پرونده‌ی زنجیره‌ای ایران در فهرست میراث تاریخی – فرهنگی یونسکو بررسی شد و به ثبت رسید. در این بررسی، نمایندگان کشورهای مختلف به اظهار نظر درباره‌ی پرونده‌ی
  • شهر سده لتجان سده لنجان شهري است در بخش مرکزي شهرستان لنجان استان اصفهان ايران. اکثريت ساکن آن لنجونيهاي فارس هستند.
  • شهرستان گناباد خراسان رضوی شهر گناباد در جنوب خراسان رضوی بر اساس روایات شاهنامه فردوسی عرصه جنگ و حماسه دوران اساطیری بوده است.همچنین وجود دو محوطه وسیع باستانی "اروک” و "حصار” به عنوان زیستگاه جوامع باستانی متمدن
بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
Powered by VandaCO © 2014
Vanda Co Vanda Co