اخبار

امامزاده اسماعیل – شمشک

  • توسط irantraveller
  • 2020-01-02
نسب ایشان به امام رضا (علیه السلام) می رسد. آستان امامزاده اسماعیل (علیه السلام) در شهرستان شمیرانات، بخش رودبارقصران، دهستان رودبارقصران، در منطقه ای کوهستانی و سردسیری در دامنه تپه ای مشرف بر روستای شمشک پایین، در جبهه غربی روستا، حدود ۱۵۰ متر بالاتر از بقعه متبرکه امامزاده محمد (علیه السلام) واقع شده است و از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است.
مسیر آنرا باید پیاده طی نمود. بنای ساختمان بقعه متبرکه با مساحتی در حدود ۳۰ متر مربع می باشد. نمای امامزاده از بیرون دایره ای شکل و از داخل هشت ضلعی می باشد. مصالح بکار رفته شده در بنای امامزاده سنگ و ملات گل می باشد که نمای بیرونی و درونی آن با گچ اندود شده است.
سقف امامزاده فاقد سازه سنگ گل و آجر و غیره می باشد و تنها با خرپای چوبی که روی آن با حلب پوشانده شده و از دور به رنگ سیاه جلوه می نماید می باشد. بنا فاقد ارزش هنری بوده اما به نظر میرسد قدمت آن به اواخر دوره قاجار تعلق داشته باشد. به نظر می رسد که قدمت آن حداقل به دوره صفویه برسد. در ارتفاع ۲۵۸۰ متری سطح دریا قراردارد. گفته می شود. این بنا به شماره ۲۳۱۳۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.
منبع : سی ایران

35

 

قبلی «
بعدی »