اخبار

امامزاده حمزه و رضا – پاکدشت

  • توسط irantraveller
  • 2020-01-02
از نوادگان امام حسن مجتبی (علیه السلام) به شمار می روند. نام امامزاده طالب (علیه السلام) به نقل از کنز الانساب (صفحه ۴۲) و اما اولاد یوسف بن حین بن حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) که در زمان متوکل روی به اطراف و جوانب نهادند اما یوسف با فرزندان در آن هزیمت از شهر سبزوار روی به ولایت ری نهادند و چون به شهر ری رسیدند، یوسف و طالب و اباغالب را در رشهر ری شهید کردند.

آستان امامزادگان حمزه رضا (علیهما السلام) در جنوب غربی روستای خاتون آباد منطقه پاکدشت و در کنار جاده آسفالته تهران ـ مشهد واقع شده است. این بقعه در محوطه ای پر درخت و با صفا محصور گردیده است. ساختمان بقعه با طرح مستطیل شکل آجری، مشتمل بر ایوان و گنبد فلزی مدور آبی رنگ و طرفین ایوان ۴ طاقنما با ۴ درب تعبیه گردیده است. دو طرف حرم را دو مسجد در بر گرفته و ضریح بقعه فلزی است.

بنای اولیه این بقعه متعلق به دوره صفویه بوده و در فهرست بناهای تاریخی فرهنگی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. بنای این بقعه متبرکه در سال ۱۳۷۷ به صورت خشت و گل بوده که با همت اداره اوقاف وامور خیریه پاکدشت تجدید بنا گردیده. داخل حرم با استفاده از سنگ مرمریت سبز و آیینه کاری و ضریح نقره فام و گنبد طلایی فضایی معنوی را به وجود آورده و به لحاظ گرایش ساختمان به معماری سنتی، در سال ۱۳۸۴ سردرب با ارتفاع حدوداً ۱۰ متر احداث گردیده است، سبک سردرب به بناهای قبل از دوره قاجاریه مشهور به پرعقابی و سقف های چشمه پوش و ستاره چهار ضلعی و قاب و طاقنمای سنتی تزیین شده است.

آدرس :استان تهران ـ شهرستان پاکدشت ـ بخش ـ شهر پاکدشت ـ دهستان ـ روستای خاتون آباد

منبع : سایت امامزادگان و سی ایران

37

38

41

42

43

قبلی «
بعدی »