اخبار

امامزاده محمد والی – درکه

  • توسط irantraveller
  • 2020-01-02
امام زاده سید محمد ولی سلام الله علیه بقعه امامزاده سید محمد ولی در مرکز روستای درکه و بر دامنه‌های غربی قرار دارد. محمد ولی از نوادگان سجاد است. بنای فعلی بقعه او چندان قدیمی نیست و حدود ۷۰ متر مربع مساحت دارد و آثار قدیم آن مربوط به شالوده و قسمتهایی از دیوارهای حرم است. این بقعه با مساحت حدود ۸۰ متر مربع مشتمل بر حرم مستطیلی شکل است که به دلیل مورب بودن گوشه‌های آن به صورت هشت ضلعی در آمده‌است. ورودی حرم از طرف شمال است و ایوان خوش منظره‌ای در جلوی آن قرار دارد.
بنای بقعه در سال ۱۳۵۸ شمسی بازسازی گردیده که نام بانی آن و تاریخ تجدید بنا بر روی کاشی‌های سطح دیوار بقعه موجود است. امامزاده سید محمد ولی از نوادگان امام سجاد است که در دوران ولایتعهدی امام رضا(ع)، به ایران می آید اما در شهرری خبر شهادت ایشان را می شنود و دوستان و نزدیکان، او را به اینجا می آورند و در درکه فعلی ساکن می شوند و زمین های درکه که آن زمان موات بوده و امامزاده سید محمد والی آن را آباد می کند و مالک آن می شود. براساس این اطلاعات امامزاده سید محمد والی اولین کسی بوده که در درکه ساکن شده است و بعد از فوت هم مقبره ای برایش در این محله ساخته اند که محل زیارت اهالی محل و کوهنوردان است. در حیاط امامزاده هم قبور اهالی درکه که در سال های مختلف فوت شده اند، قرار دارد.
بنای فعلی بقعه ایشان چندان قدیمی نیست و حدود ۷۰ متر مربع مساحت دارد و آثار قدیم آن مربوط به شالوده و قسمتهایی از دیوارهای حرم است .این بقعه با مساحت حدود ۸۰ متر مربع مشتمل بر حرم مستطیلی شکل است که به دلیل مورب بودن گوشه های آن به صورت هشت ضلعی در آمده است .ورودی حرم از طرف شمال است و ایوان خوش منظره ای در جلوی آن قرار دارد. امامزاده سید محمد ولی نام ونسب : سید محمد ولی از نوادگان امام زین العابدین علیه السلام/ نشانی: تهران،درکه،میدان درکه،کوچه شهید میر اسماعیل(منطقه ۱ شهرداری) / دایر، دارای مسجد/ مدیریت: اداره اوقاف وامور خیریه شمیران موقعیت بقعه بقعه در منطقه کوهپایه ای، در درکه، قرار گرفته است.
فضای صحن، سر سبز و زیباست و بقعه به زیبایی فضا می افزاید. منطقه وسیع درکه که امامزاده تقریبا” در نیمه شمالی آن قراردارد، منطقه وسیع درکه که امامزاده تقریبا در نیمه شمالی آن قرار دارد؛ دارای کوچه پس کوچه های شیب دار و پر پیچ و خم است . رودخانه ای که از ناحیه شرقی محله درکه عبور می کند از کوه های شمال تهران سرچشمه می گیرد و موجب آبادانی محله های اوین و درکه شده است. بقعه از شمال به کوه های البرز، از جنوب به محله اوین، از شرق به اوین وولنجک واز غرب به مناطق کوهپایه ای و خالی از سکنه محدود است.
بیشتر اهالی درکه، از محلی های قدیمی اند که اجدادشان نیز اهل همین منطقه بوده اند. سادات درکه، که همگی از نسل امامزاده سید محمد ولی هستند، عناوینی مانند میرعماد، میر مهدی، میر کریمی و غیره دارند. باتوجه به آب و هوای منطقه، زائران آن اکثرا”فصلی اند و این بقعه در فصول بهار و تابستان زائر بیشتری دارد. تاریخچه بقعه الف)نام و نشان صاحب بقعه: بر اساس اظهارات مردم محلی و منابع مکتوب، این امامزاده از چهار پشت به امام سجاد (ع) می رسد (بلاغی، ص ۱۲۸؛ عقابی، ص ۳۳۹؛ خرمشاهی، ص ۳۲۱ ). وی، پس از شهادت امام رضا (ع)، به درکه پناه می آورد. در کنار چشمه ای غاری وجود داشته است که، امامزاده در این غار مستقر می شود. وی دو دخترش را به عقد دو تن از جوانان این محل در می آورد. معروف است که امامزاده سید محمد ولی مردی دانشمند بوده است. در هنگام استقرار وی در این محله، درکه ساکنان چندانی نداشته است. اما پس از آن، به دلیل شخصیت معنوی و علمی اش، مردم زیادی در این محل گرد آمده اند. در هنگام ترمیم بنا آثاری از خانه امامزاده به دست آمده است و وجود کتابخانه و آثار باقی مانده دیگر حاکی از آن است که او صاحب مقامی علمی بوده و شاگردانی نزد او رفت و آمد داشته اند. کتیبه ای در بقعه موجود است که آن را محمد تقی یکرنگیان نوشته است. متن این کتیبه که، در آن، یکرنگیان در مورد شجره نامه امامزاده سخن می گوید، چنین است: ((بسم الله الرحمن الرحیم شجره نامه و نسب این امامزاده جلیل القدر –امامزاده سید محمد ولی این جانب سید محمد تقی یکرنگیان، فرزند سید حبیب اله، فرزند سید تقی، فرزند سید میر احمد، فرزند میر بابا که میر بابا نسل ۲۲ امامزاده بوده تا آنجائیکه استعدادم اقتضا می نمود، در تفحص بر آمدم و چندین کتب تواریخ و اخبار و انساب را مطالعه نمودم، این طور بدست آوردم که ایشان (امامزاده سید محمد ) از جمله بنی هاشمی است که در زمانیکه حضرت رضا، علیه السلام، به ولایت عهدی مامون الرشید منصوب شد.

والی 2

والی 3

والی 4

والی 5

والی 6

والی

 

قبلی «
بعدی »