اخبار

شهر سرخه

  • توسط irantraveller
  • 2019-07-15

قدیمی ترین نویسنده ای که از سرخه در کتاب خود نامی آورده است ((ابن رسته)) می باشد. او درکتاب خود (( الاعلاق النفیسه)) سرخه(سُره) را شهری در کنار شهر سمنان معرفی کرده است. تاریخ تألیف این اثر سال ۲۹۰ ه/ ۹۰۲ م می باشد.شهر سرخه به عنوان مرکز این شهرستان از آثار تاریخی و گرانبهای بسیاری برخوردار است که از آن جمله می توان به خانه حاج حشمت اللشکر، حمام بیرون دژ، مسجد جامع و چهلستون، مسجد امام هادی(ع)، مسجد امام حسین(ع)، بقعه پیر غریب، آب انبار اشاره کرد
ویژگی های جغرافیایی:
این شهرستان در استان سمنان در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شرق تهران و در ۲۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. وسعت آن ۹۲۲۲ کیلومتر مربع است و از شرق به شهرستان سمنان، از شمال شرق به شهرستان مهدیشهر، از شمال به استان تهران، از غرب به شهرستان آرادان و از جنوب به دشت کویر محدود شده است. شهرستان سرخه دارای یک شهر، دو دهستان(هفدر و لاسجرد) و ۱۴ روستا است. این روستاها عبارتند از: مؤمن آباد، افتر، لاسجرد، اروانه، بیابانک، صوفی آباد، امام زاده عبدا…، عبدا… آباد بالا، عبدا… آباد پایین، ایج، جوین، شاهزاده محمد زید، اسدآباد و آل دره.
گویش های رایج در شهرستان سرخه، شامل: سرخه ای، افتری، مؤمن آبادی، لاسجردی و بیابانکی است.
شهرستان سرخه ۲۰۰ شهید به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرده است که از آن جمله می توان به سردار شهید شاطری، سردار شهید نوروزعلی ایمانی نسب و جانباز شهید علی شکراللهی نام برد.
رکن الدین احمد بن محمد بن احمد البیابانکی سمنانی معروف به شیخ علاء الدوله سمنانی، شیخ محمود مزدقانی، شیخ عباسعلی کلامی سرخه ای (مشهور به آیت ا… عباسعلی ارسطو)، آیت ا… اشرف سرخه ای، آیت ا… فیض سرخه ای، آیت ا… شیخ محمد سرخه ای، آیت ا… زین العابدین سرخه ای، حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین سلامی، ملا احمد رجایی، ملا اسدا… صبوری، شیخ زین العابدین پیوندی، شیخ عباسعلی موصی(اسلامی)، حجت الاسلام و المسلمین زین العابدین نطنزی، شیخ عبدالعلی عمادالدین، شیخ محمد عمادالدین، ملا عبدا… عمادالدین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محبوب، حجت الاسلام و المسلمین دکترحسینعلی عربی(امام جمعه فعلی شهر سرخه).
صنایع دستی و سوغات :
صنایع دستی شامل: قالی بافی، گلیم بافی، حوله بافی، جاجیم بافی، روفرشی بافی می باشد.
سوغات شامل: خربزه، انار، انجیر، بادام، گردو، سیب، گلابی، لبنیات، نان محلی، شیرمال می باشد.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *