اخبار

تصادفی

یست دیزین

  • توسط irantraveller
  • 2019-02-24

مجموعه پیست بین المللی اسکی دیزین در سالهای ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲ توسط یک گروه خارجی که به دنبال اکتشاف معدن در بخش البرز مرکزی بودند، به سرپرستی آقای کاظم گیلانپور قهرمان و مربی اسکی وقت ، شناسایی شد

این منطقه برای اسکی مناسب تشخیص داده شد و در سال ۱۳۴۳ با نصب یک دستگاه تله اسکی سیار در گردنه دیزین به عنوان محل تمرین خارج از فصل برای تیم ملی وقت بکار گرفته شد. نصب و راه اندازی تله سی یژ برقی شمشک با بازدید رئیس فدراسیون اسکی وقت، در سال ۱۳۴۴ از منطقه دیزین و طرح این مورد در هیئت دولت وقت ، این منطقه به عنوان یک مجموعه اسکی تعریف و کارهای زیر بنایی آن از جمله احداث جاده از سمت معدن زغال سنگ آرسین آغاز گردید و بالاخره در سال ۱۳۴۶ رسماً عملیات اجرایی آن که شامل نصب یک خط تله سی یژ به طول ۲۴۰۰ متر درقسمت دره تا پارکینگ بالا و ورود اولین تله کابین به ایران ( تله کابین شاله) هم زمان با ایجاد رستوران شاله و نصب تله اسکی مبتدی و راه اندازی آن بود، شکل گرفت و تا سال ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ به طول انجامید.

پیرو این فعالیتها، نصب تله کابین قله انجام شد و این مجموعه در سال ۱۳۵۱ پایان یافت و این منطقه اسکی برای اسکی بازان آماده شد.

ایجاد راه دسترسی از شمشک به پارکینگ بالا درسال۱۳۵۱  پایان یافت . توسعه مجموعه درسال ۱۳۵۲با تبدیل تله سی یژ دره به تله کابین و نصب تله سی یژقله و نصب تله اسکی گوزنی و سی چال و نصب تله اسکی دوپل مایر و مسابقه این مجموعه تا سال ۱۳۵۳ تکمیل گردید

پس از آن در سال ۱۳۵۵ ، نصب تله سی یژ چمن و ساخت رستوران چمن به اتمام رسیده و در سال ۶- ۱۳۵۵ تمامی این مجموعه به مرحله بهره برداری رسید.

یک خط تله کابین دیگر، جهت پیست چمن (تله کابین چهارم) وارد به منطقه جمع شد که آن مهم متأسفانه نصب نگردید و در زمان پیروزی انقلاب با ترک کشور توسط شرکت سازنده (پوما) توسعه وساخت وساز متوقف گردید . درسال ۱۳۸۵ بعد ازگذشت نزدیک به ۳ دهه ،مجدداً با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه دیزین از سر گرفته شده است

در طول تابستان، اسکی روی چمن نیز در این پیست امکان‌پذیر است. پیست اسکی روی چمن دیزین ۶۵۰ متر طول دارد. همه ساله در این منطقه مسابقات جهانی اسکی روی چمن برگزار می‌شود. همزمان، در مناطق دیگر دیزین از جمله منطقه پیست چمن، امکان فعالیت‌هایی از قبیل دوچرخه سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت سواری و غیره موجود است و گردشگران از باغ گل و گونه های نادر گیاهان کوهستانی بازدید می‌نمایند.

پیست ديزين در شمال كوههای تهران (منطقه گاجره) و به فاصله ۱۲۳ كيلومتر از مسير جاده چالوس و ۷۱ كيلومتر از مسير شمشك واقع شده است.
ارتفاع پائين ترين نقطه از سطح دريا ۲۶۵۰ متر و بلندترين نقطه آن ۳۶۰۰ متر ميباشد. امكانات رفاهی اين پيست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل ۲ هتل ، ‌۱۹ كلبه و ۵ رستوران است.
فعاليت مجموعه ديزين به فصل زمستان محدود نمی شود. در سال ۱۳۷۲ با نظر فدراسيون جهانی اسكی و همكاری متخصصان اين رشته كلنگ احداث پيست اسكی روی چمن دراين منطقه زده شد.
این پیست اولين پيست اسكی در ايران ميباشد كه از طرف فدراسيون جهانی اسكی مورد تائيد برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بين المللی به خود گرفت. رسميت اين پيست وابسته به امكانات ويژه و خاص است كه شامل نكات فنی مانند ، شيب مسير ، طول مسير ، محل برگزاری مسابقات و امكانات رفاهی است.
پیست اسکی دیزین در حال حاضر به جهت اجرای طرح توسعه در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.

قبلی «
بعدی »