اخبار

شهر نیل خراسان

  • توسط irantraveller
  • 2019-07-23

نیل شهر یکی از شهرهای استان خراسان رضوی است که در نزدیکی شهرستان تربت جام واقع گردیده و براساس سر شماری سال ۱۳۸۵ دارای جمعیتی بالغ بر حدود۶۶۶۰ نفر می باشد .
تنها بنای تاریخی این شهر مربوط به مقبره عارف مشهور و درویش شیخ ابوذر بوزجانی (بوژگانی ) از بوزجان جام است که از پیروان طریقت در قرن چهارم (ه.ق)پا به عرصه وجود گذاشت شیخ ابوذر بوزجانی از ریاضیدانان , شعرا و عرفای بزرگ عصر سامانی و اوایل دوران غزنوی است که در زمان حیات از شهرت فراوانی برخوردار بوده تا به آن حد که خواجه عبداله انصاری به او لقب خداوند کرامات ظاهر اعطا فرموده وی از چنان جایگاهی برخوردار بود که توانست شخصیت های علمی و فرهنگی بزرگی را در دامان خود پرورش دهد. شیخ ابوذر بوزجانی و تالیفات ارزشمند وی از چنان جایگاه و موقعیت و اهمیتی در مجامع علمی جهان برخوردار است که یکی از دهانه های آتشفشان کره ماه به اسم او نام گذاری شده است در گذشت شیخ را در سال (۳۷۰ ه ق ) نوشته اند. که در کنار او همسر و یکی از مریدانش آرمیده است. آرامگاه فعلی این عالم بزرگ مشتمل بر ایوان ورودی و فضای داخلی ساده ای است که دوره قاجار بنیاد گرفته است و هم اکنون در حال فرو ریختن است.یکی از اشعار معروف شیخ
تو به علم آن و من به عیب همان رد مکن آنچه خود پسندیدی.
شهر نیل شهر از توابع بخش مرکزی شهرستان تربت جام با مساحتی در حدود ۳۰۰ هکتارو با فاصله ۲۴ کیلومتری از شهر تربت جام قرار گرفته است .
شهر نیل شهر در طول جغرافیایی۴۵ ,۶۰ شرقی و عرض جغرافیایی۱۰ ۳۵ شمالی و در ارتفاع ۸۲۰ متری از سطح آبهای آزاد واقع شده و از سمت شمال با فاصله ۵کیلومتری به روستای اسلام آباد( چهار من و نیم) از جنوب غربی با فاصله ۸ کیلومتری به روستای احمد آباد صولت (دهستان میان جام ) و از شرق با فاصله ۱۲ کیلومتر به روستای منصوریه و از شمال شرق به فاصله ۵ کیلو متری روستای حسین آباد کلالی محدود می شود .
نیل شهر در مسیر فرعی راه آسفالته تربت جام به تایباد قرار گرفته , جمعیت کل بخش در حدود ۱۹۰۰۰ هزار نفر می باشد بخش بوژگان براساس تقسیمات کشوری از بخش مرکزی تربت جام تفکیک شده است و۴۵۰کیلومتر مساحت دارد نیل شهر در پهنه اقلیم خشک بیابانی با زیر اقلیم سرد واقع شده است .
شهر نیل شهر به علت قرار گیری در بین دو شهر مهم تربت جام و تایباد و فاصله کم با جاده اصلی ارتباطی مشهد و تایباد و راه ارتباطی با خارج کشور( هرات ) از نقش مهمی در حوزه استان برخوردار است .
موقعیت جغرافیایی
شهر نیل شهر از توابع بخش مرکزی شهرستان تربت جام با مساحتی در حدود ۱۰۸هکتار و با فاصله ۲۴ کیلومتری از شهر تربت جام قرار گرفته است .
شهر نیل شهر در طول جغرافیایی۴۵ ,۶۰ شرقی و عرض جغرافیایی۱۰ ۳۵ شمالی و در ارتفاع ۸۲۰ متری از سطح آبهای آزاد واقع شده و از سمت شمال با فاصله ۵کیلومتری به روستای اسلام آباد(چهار من و نیم) از جنوب غربی با فاصله ۸ کیلومتری به روستای احمد آباد صولت (دهستان میان جام ) و از شرق با فاصله ۱۲ کیلومتر به روستای منصوریه و از شمال شرق به فاصله ۵ کیلو متری روستای حسین آباد کلالی محدود می شود .
نیل شهر در مسیر فرعی راه آسفالته تربت جام به تایباد قرار گرفته , جمعیت کل بخش در حدود ۱۹۰۰۰ هزار نفر می باشد بخش بوژگان براساس تقسیمات کشوری از بخش مرکزی تربت جام تفکیک شده است و۴۵۰کیلومتر مساحتد دارد و نیل شهر در پهنه اقلیم خشک بیابانی با زیر اقلیم سرد واقع شده است .
شهر نیل شهر به علت قرار گیری در بین دو شهر مهم تربت جام و تایباد و فاصله کم با جاده اصلی ارتباطی مشهد و تایباد و راه ارتباطی با خارج کشور( هرات ) از نقش مهمی در حوزه استان برخوردار است .
از لحاظ اقتصادی بیشتر مردم این شهر کشاورز و دامدار بوده و اکثر محصولات عمده این شهر گندم , جو , چغندر , پنبه , خربزه , هندوانه , ذرت …می باشد .

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *