» » » » شهر کمشچه
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
نهمین کنفرانس بین المللی برند دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟

  0

  شهر کمشچه

   

  درباره وجه تسميه ونامگذاری شهر مطالب گوناگونی نقل شده بنا به گفته بعضی از محققین،کمشجه از واژه(کوم+شه+چه)تصغیر شکل گرفته که معنی نخجیر گاه وشکارگاه می دهد. از طرف دیگر نام كمشچه همان قنات كوچك يا قمشه كوچك است.نام اوليه آن قمشه يعني اقامتگاه شاهان وشكارگاه بوده است. كلمه قم بعدا تحت تاثير زبان فارسي به كلمه كم تغيير و قمشچه به كمشچه تغيير يافت.
  بنا به گفته بعضی از محققین،کمشجه از ترکیب "کومی شوئه” یعنی اینکه چه کسی می رود بوجود آمده است که این نشان از عدم انسجام ایشان درکارهایشان دارد به طوری که بنا بر یک حکایت این ترکیب ساخته شده است.
  علاو ه بر این در مورد شهر "قمشه” (شهرضا) می گویند که در اصل "کمشه” یا "کم شه” یا” کوم شه” بوده است که معنی خانه ی شاه را می دهد. طبق این نظر باید این شهر خانه ی کوچک شاه بوده باشد! 
   
   
  آب وهوا و وضعیت اقلیمی شهر:
  آب وهوای شهر کمشجه مانند دیگر نقاط اصفهان دارای تابستانهای گرم وخشک وزمستانهای سردوخشک می باشد.شهر به صورت دشت نسبتا همواری است که به جز چند رشته کوه منفرد و کم ارتفاع محلی عوارض دیگری درآن به چشم نمی خورد.شیب اصلی منطقه از سمت شمال به جنوب وشیب فرعی از غرب به شرق ادامه دارد.

  منابع آب کشاورزی:
  منابع آب کشاورزی آن در گذشته توسط هشت رشته قنات و هم اکنون توسط چندین حلقه چاه عمیق و همچنین کانال جدید الاحداث پل تامین می گردد.آب شرب این شهر نیز از شهر اصفهان تامین می گردد.

  موقعیت جغرافیایی:
  این شهر دارای طول جغرافیایی 51درجه و45 دقیقه و15 ثانیه وعرض جغرافیایی32 درجه 54 دقیقه و 20 ثانیه می باشد.ارتفاع آن نسبت به سطح دریا وآبهای آزاد1555متر می باشد.
  شهردر فاصله 6 کیلومتری شهر حبیب آباد،17 کیلومتری مرکز بخش(دولت آباد) ،35 کیلومتری مرکزشهرستان(شاهین شهر) و25 کیلومتری مرکزاستان واقع شده وبه جهت قرار گرفتن برسر راه ارتباطی اصفهان-اردستان از موقعیت ممتازی برخوردار است.
   
  تاریخ شهر
  کمشجه در سال ۱۳۸۱ خورشیدی به عنوان شهر شناخته شد

  جمعیت ومساحت:
  کمشجه شهر نان وبرکت ،واز توابع بخش مرکزی شهرستان برخوار ومیمه با 5529جمعیت در سال 1381است، با1072خانوار از قدیمی ترین شهر های منطقه مخسوب می شود.
  مذهب وزبان:
  كمشچه با لهجه ايي از زبان و گويش ايران باستان تكلم مي كنند. بین خود مردم این دیار چنین معروف است گبـر بوده اند که این حکایت از بهدین بودن ایشان دارد.

  شهر کمشچه

   


  مراسم وسنن:
  مهمان نوازی مردم این نقطه به نحوی افراطی است که می توان آنها را "غریب پرست” دانست.

  از نظر ظاهری چهره ای که بیشتر از ایشان به نظر می آید چنین خصوصیاتی دارد:

  – رنگ پوست دو سوم از ایشان سبزه است
  – معمولا رنگ چشمهایشان قهوه ای مایل به عسلی است
  – بسیاری از ایشان دارای مژه های فر خورده به بالا هستند
  – قد مردها معمولا حدود 170 سانتیمتر است
  – رنگ چشمهای سبز و آبی در برخی طایفه ها مثل (غلامی ها) اکثریت دارد.

  آثار تاريخي:
  از آثار تاريخي آن مي توان برج و باروي قديمي،بناهای مخروبه در سمت غرب روستا، خانه حاج قاسمي ، مسجد جامع شهر و حمام تاريخي آن را نام برد.

  جاذبه های طبیعی:
  قلعه هاي شاهوازی و علی آباد را می توان نام برد.
  رودخانه های فصلی این محل عبارتند از:رودخانه شاهوازی- رودخانه لاردن و رودخانه جهان آباد.
  نخستين بار در جهان يك منطقه منحصر به فرد ژئوفيزيكي با فسيل هاي220 ميليون ساله در شهرستان’برخوار’ اين استان كشف شد.
  اين منطقه در شهر’كمشچه’ شهرستان برخوار قرار دارد و بررسي هاي نشان مي دهد كه اين منطقه در گذشته دريا بوده و انواع فسيل دريايي مانند نرم تنان، جلبكها و گونه هاي آبي در آن قابل مشاهده است.اين اولين بار است كه چنين منطقه اي در دنيا مشاهده مي شود و از نظر زمين شناسي مكاني منحصر به فرد است.اين منطقه دو سال قبل توسط يك ايراني الاصل مقيم آلمان كه استاد يكي از دانشگاه هاي اين كشور است كشف شد و سپس كارشناساني از آلمان و اتريش براي بررسي آن به اصفهان آمدند. پيش از اين قرار بود در اين منطقه معدن ايجاد شود،‌ با همكاري اداره صنايع و معادن، اين منطقه از حوزه معدن خارج و محصور شده است.ويژگي هاي اين منطقه مي تواند در توسعه اكوتوريسم موثر واقع شود.

  صنایع دستی:
  از هنرهاي سنتي و صنايع دستي آن قالي بافي و پخت نان محلي را مي توان نام برد مخصوصاً نان خشک و بِرِشتِه آن که هر روزه 18 تن آرد در این شهر به نان تبدیل و به شهرهای مجاور در استان صادر می گردد.

  اقتصاد:
  اقتصاد این شهر بر پایه کشاورزی، کارگری، صنایع دستی وخدمات استوار می باشد.
  ويژگيهاي اقتصادي:

  كمي بارندگي و خشك شدن قناتها و پايين رفتن سطح آبهاي زيرزميني، باعث پايين آمدن سطح زيركشت گرديده است. محصول كشاورزي اين منطقه منحصربه گندم، جو، صيفي، خربزه ،هويج و چغندر قند است. ازمحصولات درختي تعدادي درخت پسته وجود دارد، البته باطرح توسعه آبرساني ازطريق تونل سوم كوهرنگ درآينده نزديك تا حدودي مشكلات آب و آبياري برطرف خواهد شد.

  صنايع كارخانه اي كه دراين منطقه واقع شده عبارت است از پالايشگاه نفت، نيروگاه برق، كارخانه هاي نساجي قدس، بهريس، بارش، شيرپاستوريزه، كارخانه سنگبري و ابزارسازي و كوره هاي آجرپزي كه اعلب توسط مردم اصفهان احداث گرديده و تا اندازه اي در وضع اقتصادي اهالي تاثيردارد.

  کشاورزی:
  عمده محصولات کشاورزی شهر گندم، جو ، چغندرقند ، علوفه دامی واز محصولات سر درختی انار وانگور قابل ذکر است.

  محصولات كشت شده در منطقه:
  حال به محصولات كشت شده در منطقه مي پردازيم.
  محصولات را ميتوان به دو دسته محصولات زميني يا زراعت و محصولات دائمي مثمر تقسيم بندي نمود.
  زراعت شامل : گندم، جو، محصولات جاليزي و علوفه اي، دانه هاي روغني، چغندر قند، سيب زميني، پنبه، ذرت دانه اي مي باشد.
  محصولات دائمي دائمي مثمر شامل: سيب، انگور، پسته، انار، ميوه جات هسته دار است.

  اشتغال:
  بعد از کشاورزی کارگری مهم ترین فعالیت مردم این شهر راتشکیل می دهد.
  اصناف
  نزدیک به 400واحد نانوایی خانگی در این شهر وجود داردکه روزانه نان حدود 200هزار نفر از شهروندان شهر اصفهان راتامیین می کند.
  صنعت:
  کارگاهها وکارخانه ها واقع در حریم این شهر عبارتند از: کارخانه های تولید قطعات ولوازم یدکی ، کاغذ سازی، مقوا سازی، ریسندگی، گونی بافی، لوله پلی اتیلن و…ونیز یک واحد کشتارگاه دام و یک واحد کشتارگاه مرغ در این منطقه وجود دارد.
  معادن:
  معادنی همچون سنگ، گچ، ماسه وشن در این منطقه وجود دارد.

  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: کمشچه قمشچه کمشچه خوار کمشچه کجاست کمشچه اصفهان عکس کمشچه

  مطالب مرتبط:

  • شهر قهدریجان براساس تقسیمات کشوری شهر قهدریجان یکی از نقاط شهری شهرستان فلاورجان است که در۲۴ کیلومتری شهر اصفهان و پنج کیلومتری فلاورجان قراردارد.شهر قهدریجان در دشت وسیعی قرار گرفته که از هر سو اراضی
  • سفید شهر سفیدشهر نام قبلی آن روستای نصرآباد کویر است . از توابع شهرستان آران و بیدگل و در قسمت شمال شرقی شهرستان کاشان و در مجاورت منطقه ای قدیمی به نام درم قرار دارد . در سال 1381 بعد از تبدیل شهر
  • شهر قهجاورستان شهری است کهن درمنطقه قهاب،در شرق وشمال شرقی اصفهان جنب فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان،که از شرق به کویر وازجنوب به به شهر خوراسگان واز غرب به شهر اصفهان منتهی می گردد.این شهر در نزد
  • شهر دستگرد این شهر مانند اغلب نقاط جمعیتی منطقه برخوار از مناطق قدیمی به شمار می‌آید. به طوری که قدمت آن به قبل از اسلام برمی‌گردد. این مرکز جمعیتی، در زمان ساسانیان «دستگردته» نامیده می‌شده است که به
  • شهرستان دولت آباد جمعیت این شهر 37098 نفر و ساکنین شهر به زبان فارسی سخن میگویند.دین ساکنان این منطقه اسلام و مذهب شیعه و اعتقادات مذهبی محکمی دارند. موقعیت طبیعی این شهر با داشتن 33 رشته قنات در گذشته و بالغ
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  افزودن دیدگاه
  نام:*
  ایمیل:
  متن نظر:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  کد را وارد کنید: *
  عکس خوانده نمی شود

  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co