» » » » شهر میمه
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
نهمین کنفرانس بین المللی برند دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟

  0

  شهر میمه

   

  این شهر در شمال شهر اصفهان در كنارجاده اصفهانتهران در 33درجه عرض شمالي از خط استوا و51 درجه طول شرقي از نصف النهار گرنويچ قرار دارد. اين شهر از شمال به استان مركزي از جنوب به بخش برخوار وشاهين شهر واز غرب به شهرستان گلپايگان ونجف آباد واز شرق به بخشهاي قمصر ونطنز واردستان محدود مي شود. دشت ميمه با وسعت حدود 4980 هكتار كه 365 هكتار وسعت شهر ميمه مي باشد كه از شمل وشمال شرقي وشرق به كوههاي كركس واز بلنديهاي مركزي ايران به كوههاي نطنز وكاشان متصل است از جنوب غربي دشت ميمه بلنديهائي وجود دارد كه ارتفاع آن تا 2500 مترمي رسد . اين كوهستان بنام كهرو معروف است ارتفاع دشت ميمه از سطح دريا بطور متوسط 1965 متر مي باشد . كوههاي دو سياه كلنگ وونداده در جنوب غربي دشت قراردارد شيب شهر ميمه از شمال به جنوب يعني در جهت رودخانه غصلي جوشقان كه از شمال به جنوب كشيده شده وشهر را به دونيمه غربي وشرقي تقسيم مي نمايد .

  شهر ميمه مركز بخش ميمه كه فاصله آن تا شهر اصفهان 105 كيلومتر مي باشداين شهر يكي از سه شهر تشكيل دهنده فرمانداري برخوار وميمه كه مركز فرمانداري آن شهر شاهين شهر مي باشد . اين فرمانداري شامل سه بخش به نامهاي بخش ميمه به مركزيت ميمه ،بخش برخوار به مركزيت دولت آباد وبخش مركزي بخش ميمه شامل دو شهر به نامهاي ميمه و وزوان و دو دهستان به نام ونداده ولايبيد كه دهستانهاي مذكور شامل 11 روستا است كه در حال حاضر دو روستا به نامهاي قاسم آباد و زياد آباد و داراي شبكه آبرساني بهداشتي و تحت پوشش آب و فاضلاب اين ناحيه قرار دارد.

  محله بندی موجود شهر ميمه
  شهر ميمه دارای 6 محله به نام های محله بالا – محله سهلو – محله زيده – محله رينه – محله قيوم – و محله جديد سازمانی می باشد.
  محله بالا با مساحت296882 کیلومتر مربع بخش مرکزی شهر را تشکیل می دهد.
  محله رینه با مساحت 293698 کیلومتر مربع بین محله بالا و جاده عبوری از وسط شهر قرار دارد و می توان گفت بیشتر کاربری های تجاری کنار جاده شهر در این محله واقع شده اند.
  محله زیده با مساحت 380204 کیلومتر مربع در جنوبی ترین قسمت شهر قرار دارد این محله بزرگ ترین محله شهر محسوب می شود که بیشتر کشاورزان و باغ داران در این محله سکونت د ارند چون این محله با زمین های کشاورزی مشرف است.
  محله قیوم با مساحت 135872 کیلومتر مربع در شرقی ترین قسمت شهر قرار دارد. ساکنان این محله جزو خانواده های کم درآمد شهر محسوب می شوند و می توان گفت نسبت به مناطق و محله های دیگر شهر از سطح زندگی پایین تری برخوردار هستند. این محله نیز به علت همجواری با زمین های کشاورزی جزو محله های محسوب می شود که کاربری تجاری در آن کم و مردم آن بیشتر کشاورز هستند.

  محله سهلو با مساحت 53628 کیلومتر مربع در شمال شرقی شهر قرار دارد. خصوصیات مردم این محله بسیار شبیه مردم محله قیوم است این شباهت می تواند به علت مجاور بودن این دومحله به هم باشد به طوری که در تقسیم بندی اولیه نمی توان این دو محله را جدا از هم فرض کرد و لی به علت ساخت و ساز ها و به طور کلی به دلیل تفاوت در بافت شهری می توان این محله ها را از هم جدا کرد. این محله جزو یکی از کوچک ترین محله های شهر است. کار مطالعاتی ما (گروه 7 ) بیشتر روی این دو محله تمرکز داشت.

  محله جدید سازمانی با مساحت 308611 کیلومتر مربه در غربی ترین قسمت شهر قرار دارد.نام این محله را به این دلیل محله جدید سازمانی نامیده اند که قرار است در این محله کاربری های مسکونی ، تجاری ، آموزشی ، و ورزشی جدید و نوسازی بنا کنند که علاوه بر تامین نیاز های مردم شهر ، بتواند از مهاجرت های بی رویه مردم شهر میمه به شهر های اطراف جلوگیری کند. همان طور که می دانید رشد جمعیتی شهر میمه منفی است یعنی علاوه بر اینکه در سال های آتی جمعیت شهر زیاد نخواهد شد بلکه کمتر هم می شود پس ایجاد چنین کاربری ها یی در سطح شهر چه لزومی دارد ؟ در جواب این سوال می توان گفت ایجاد چنین کاربری هایی فقط برای ایجاد انگیزه و تعلق به مکان شهروندان و به ویژه جوانان میمه است.متاسفانه به دلیل کمبود امکانات در این شهر و همچنین نزدیک بودن میمه به یکی از تمیز ترین و قشنگ ترین شهر های ایران یعنی اصفهان و همچنین به دلیل نبودن کار برای جوانان ، مهاجرت به شهر اصفهان همچنان ادامه دارد و با ایجاد کاربری های ورزشی و تفریحی و به موازات آن ایجاد اشتغال برای جوانان شاید بتوان از این مهاجرت ها کمی جلوگیری کرد.

  جمعیت شهر میمه بر اساس سرشماری سال 1390برابر5449 نفر و 1732خانوار می باشد.

  تاریخچه شهر
  شهرميمه ابتدا يك مزرعه كوچك بود كه در كنار چشمه آبي در شمال شهر فعلي قرار داشت .اين مزرعه به وسيله چند نفر از اهالي جوشقان اداره مي شد و در آن گندم ،جو وانگور كشت مي گرديد.
  در زمان ساسانيان ، خسروپرويز پادشاه ايران همراه با قشون خود از شمال ايران به طرف پارس(فارس) مي رود و در كنار مزرعه اطراق مي كند. پس از صرف انگور مزرعه به خاطر مرغوبيت و خوش طعمي آن پس از رسيدن به پارس دستور مي دهد كه تعدادي از اسراي رومي و يوناني رابراي حفر قنات و ايجاد باغات انگور به منطقه گسيل دارند.
  اسرا بعد از رسيدن به منطقه قناتي را حفر مي نمايند و چون خسروپرويز زرتشتي بود قنات فوق را مزدآباد كه از اهورا مزدا ، خداي زرتشتيان،گرفته شده ناميدند و در كنار قنات باغات انگور به وجود آمد.

  ابتدا نام مزرعه فوق را (( اهورامزد آباد ))ناميدند ولي پس از مدتي به خاطر مرغوبيت انگور حاصل از آن ،آن منطقه را ((مي مه)) يعني مي خوب ناميدند.بعد از حفر قنات مزدآباد و ايجاد باغات انگور ، ساكنان اوليه محل كه شامل تعدادي كشاورز جوشقاني بودند همراه با مباشران پادشاه ساساني در دهكده اهورا مزد آباد سكونت گزيدند.چون در قديم بين زرتشتيان رسم بوده كه كارگران وبردگان را در پاييندست مالكان و بزرگان سكني دهند لذا بردگان رومي ويوناني را در پايين دهكده اهورامزدآباد سكني دادند كه حال شهر وزوان است.بعد از مرگ خسروپرويز حكومت دهكده اهورامزدآباد به ساكنان اوليه آن يعني همان اهالي جوشقان واگذار گرديد.بعد از مدتي بر اثر سيل ،آن دهكده ويران شد و در يك كيلومتري شمال شهر فعلي در كنار سرچشمه قنات مزدآباد در منطقه اي بلند و هموار(تخت سر مزد آباد )،دهكده جديد اهورامزدآباد بنا نهاده مي شود.دهكده فوق در سمت غرب سرچشمه قنات مزدآبادبوده است.

  شغل اوليه مردمان دهكده باغداري و تهيه مي براي پادشاهان ساساني بود است پس از گذشت زمان،تعدادي عشاير بيابانگرد دامدار به خاطر وجود آ ب سمت شرق قنات ساكن مي شوند و به دامداري مي پردازند.

  در زمان بهمن بن اسفنديار ، به دستور وي ، قنات ((بير))و قنات ((رويه))حفر مي گردد و تمام منطقه باغ انگور مي شود و دهكده اهورا مزدآباد به خاطر وجود ((مي مه)) به دهكده ((مي مه)) يعني مي خوب تغير نام مي دهدكه رفته رفته مي مه به ميمه مخفف و مبدل شده است.

  علاوه بر نظر فوق در رابطه با نام ميمه ، دو نظر ديگر نيز وجود دارد بعضي افراد عقيده دارند در منطقه آهو و بره آهو زياد وجود داشته و دارد و به زبان زرتشتي بره آهو را به خاطر توليد و ايجاد صداي ((مي مي ))ميمهمي نامند، مي محل بره آهو.
  عدّه اي ديگر عقيده دارند كه اين محل قبلاً مزرعه اي بوده و به خاطر عمق زياد خاك آن بوته هاي هيزم قوي در آن رشد مي كرده است كه اهالي جوشقان براي تهيّه هيزم به اين منطقه مي آمدند و اين منطقه را هيمه (به زبان جوشقاني هيزم را هيمه گويند) مي گفته اندكه به مرور زمان هيمه به ميمه تبديل شده است تا اينكه در زمان صفويان هنگامي كه علماي لبناني به ايران آمدند يكي از آنها به نام محمّدتقي شهيد ثالث عاملي به اين دهكده مي آيد وي در نامه هاي خود به ديگر علماي بلاد هيمه به زبان عربي ((ميمه)) مي نويسد و بعد كم كم اين نام بين مردم رايج مي شود.

  روند توسعه شهر
  در ارتباط با جهت توسعه بر اساس مطالعات و بررسي نقشه هاي هوايي 1347 و 1359 ونيز مطالعه و نوع ساختمان ها و معماري كه در سطح شهر وجود دارد نشان ميدهد كه رشد كالبدي شهر از محله قلعه نو شروع و به طرف جاده اصفهان تهران كشيده شده است .

  با توجه به مطالعاتي كه در بخش هاي مختلف اين طرح ارائه خواهد شد و اهميت و اولويت حفظ زمين هاي كشاورزي و باغات توسعه آتي اين شهر صرفاً به سمت شرق پيش بيني و هدايت خواهد شد .

  سيل يك عامل تعيين كننده در جهت توسعه شهر مي باشد. چنانچه شهر در جهت و حاشيه سيل گسترش پيدا كند در آينده در صورت بارندگي شديد دچار خسارات جبران ناپذيري خواهد شد .نمونه بارز آن روستاي بزرگ دره ميباشد كه با توجه به استقرار در كنار مسيل در اثر سيلاب به طور كلي ويران شده است.

  خدمات شهر میمه
  بر اساس مطالعات و تحقيقات انجام شده زندگي شهر وندان اين شهر در مرحله اول از در آمد ها ي حاصل از فعاليت هاي خدماتي است . اين شهر با قرار گرفتن در كنار جاده اصفهانتهران داراي 25 كافه و يك مسافر خانه جهت پذيرايي از مسافران است . شهر ميمه نتنها نياز هاي تجاري و خدماتي شهروندان را تأمين مي كند بلكه به عنوان يك مركز سلسله مراتبي درجه يك ارائه خدمات تجاري و بر آورد اقتصادي روستاهاي مجاور مخصوصاً روستاي واقع در حوزه نفوذ خدماتي خود را بعهده دارد ونيز با توجه به موقعيت محل كه در محور جاده اصفهان تهران قرار دارد مي بايد امكاناتي را جهت جلب مسافران و ايجاد مراكز رفاهي و امكانات استراحت براي مسافران فراهم نمود تا در بهبود وضع اقتصادي كشور مؤثر باشد.


  تاسیسات زیربنایی و رو بنایی
  نقاط شهری و روستایی واقع در مرکز مصرف برخوار و میمه شامل شهرهای شاهین شهر، گز، دستگرد، دولت آباد، حبیب آباد، خورزق، میمه و وزوان و دهستانهای برخوار غربی، برخوار شرقی، ونداده، زرکان و مورچه خورت می‌باشد.

  در بخش کشاورزی می توان گفت تعداد چاههای کشاورزی واقع در مرکز مصرف برخوار و میمه عبارتند از 1427 حلقه چاه عمیق و 58 حلقه چاه نیمه عمیق که عمق متوسط و دبی متوسط آنها برای چاههای عمیق به ترتیب 133 متر و 26 لیتر بر ثانیه و برای چاههای نیمه عمیق 39 متر و 4 لیتر بر ثانیه می‌باشد. قدرت مورد نیاز در سال 1378 طبق ضوابط و مفروضاتی که بطور خلاصه در مراحل انجام کار گزارش شرح داده شد معادل 1/17 مگاوات و در سالهای 1383 و 1388 به ترتیب معادل 2/22 و 9/28 مگاوات محاسبه شده است.

  در خصوص مصارف خانگی می توان گفت بر اساس برآورد انجام شده، روستاهای واقع در این مرکز مصرف در سالهای 1383، 1388 به ترتیب دارای 10971 و 12760 خانوار خواهند بود. قدرت سرانه مشترکین خانگی در سال 1375 برابر با 397 وات بوده است. با در نظر گرفتن سایر مصارف، حداکثر بار مورد نیاز روستایی، در سالهای 1383، 1388 به ترتیب 8/6 و 3/8 مگاوات بالغ خواهد گردید. در سال 1370 حدود 96 درصد خانوار روستایی برخوار و میمه برقدار بوده‌اند و تا سال 1375، این رقم به 100 درصد رسیده است.

  منابع آب میمه را جمعا 147 حلقه چاه و 86 رشته قنات و 41 دهنه چشمه تشکیل می‌دهند که در سال مبنا به ترتیب 06/23 و 2/45 و 74/11 میلیون مترمکعب از آب زیرزمینی را تخلیه نموده‌اند. از بین منابع مزبور 126 حلقه چاه در محدوده تیسن قرار دارند که جمعاً 6/19 میلیون مترمکعب از آب آبخوان را پمپاژ نموده‌اند و از بین آنها 88 حلقه با تخلیه‌ای معادل 8/16 میلیون مترمکعب مصارف کشاورزی واحد و 31 حلقه نیز با تخلیه 8/2 میلیون مترمکعب آب شرب و بهداشت و صنعت و دامداری منطقه بیلان را تامین نموده‌اند.

  در خصوص آب آشاميدني بايد خاطر نشان كرد كه در خصوص وضعيت اكثريت قريب به اتفاق و خانواده هاي ساكنين در شهر از آب آشاميدني لوله كشي بهره مند هستند. تعداد 4 حلقه چاه آب آشاميدني اهالي و فضاي سبز شهرداري را تامين مي نمايد.همچنين در مورد وضعيت دفع فاضلاب شهر ميمه در حال حاضر فاقد سيستم دفع فاضلاب شهر است و با روش سنتي انجام ميگيرد.

  در مورد شبکه مخابرات شهر میمه می توان گفت که شهرستان برخوار و ميمه در سال 1374 داراي 9 مركز تلفن خودكار شهري بوده كه ارتباط تلفني مناطق شهري شهرستان را با ساير نقاط فراهم نموده است. در سال 1374 در سطح شهرستان تعداد 24480 شماره تلفن نصب گرديده كه 18345 شماره آن (معادل 75درصد) مشغول به كار و يا در حال بهره برداري بوده است. تعداد تلفن همگاني شهري شهرستان 87 دستگاه و تلفن راه دور 20 دستگاه مي باشد كه ارتباط نقاط مختلف را با يكديگر تامين كرده است. مشتركين شهرستان با استفاده از 295 كانال خروجي و 258 كانال ورودي تا پايان سال 1374 در اين شهرستان داير شده، مي توانند با كليه مناطق، ارتباطات بين شهري و بين المللي داشته باشند. ارتباط تلفني مناطقي روستائي 19 روستا از مجموعه 33 روستاي شهرستان برخوار و ميمه برقرار است كه حدود 57 درصد از روستاهاي شهرستان را تحت پوشش قرار مي دهد.

  در مورد گازرسانی میمه می توان گفت از جمع بندی کارها و تحقیقات بچه ها (گروه مطالعات شهری دانشگاه شیخ بهایی اصفهان )
  می توان گفت بیشتر محله ها و نقاط شهری میمه دارای خطوط انتقال گاز هستند بنابراین شهروندان میمه در این رابطه مشکل خاصی ندارند.

  مکان های دیدنی و آثار تاریخی
   

  شهر میمه

   

  مسجد جامع میمه:
  از بناهای قدیمی است و بر اساس شهادت سنگ محراب گرانقیمت آن که به لحاظ امنیتی در موزه ایران باستان نگهداری می شود متعلق به قرن پنجم هجری است . این مسجد دارای تقدس و اهمیت ویژه ای است و مردم منطقه به سان زیارتگاه به دیدارش می شتابند و جان خود را در مصفای زلال معنویتش شستشو می دهند . بر دیواره محراب و سقف آن خطوط برجسته و نقاشی شده ای از میرزا عبدالوهاب بن محمدطاهر میمه ای است که تاریخ نگارش آن به 150 سال قبل بر می گردد. این هنر مند شهیر از نوادگان شهید ثانی می باشد .

  آستان مقدس حضرت سیده الصالحه خاتون بنت موسی بن جعفر (ع):
  در روستای اذان واقع و زیارتگاه عام و خاص است . آن بزرگوار که با تبیر نگین سبز منطقه میمه شناخته می شود در زمان ولایت عهدی امام رضا(ع) از مدینه رهسپار طوس می گردند که به جهت آزار و اذیت دشمنان و بروز مشقت و سختی بیماری در روستای اذان به دیدار معبود می شتابند . بنای گنبد این زیارتگاه از یادگاران دوران سلجوقی است .

  حمام بزرگ و قدیم میمه :
  این حمام بر اساس بافت مذهبی و اجتماعی هم جواری مسساجد و گرمابه ها در گذشته در مجاورت مسجد جامع بنا گردیده و دارای شش ردیف سه تایی سقفهای مدور و ستون های قطور است. بنای حمام به اعتراف کارشناسان میراث فرهنگی استان اصفهان به عهد صفوی مربوط است. در سال جاری شهرداری میمه و میراث فرهنگی اقدام به بهسازی و اصلاح این بنای قدیمی با ارزش نموده اند.

  قنات مزد آباد:
  با طول 18 کیلومتر و عمق یکصد متر در قسمتهای نزدیک به مادر چاه و دبی آب زیاد هم به رودخانه ای زیر زمینی شباهت دارد و هم به لحاظ سنگواره های استلاکمیت و استالاکتیتبه غار علیصدر همدان مینماید . بر اساس مطالعات زمین شناسان دانشگاه تهران دومین قنات قدیمی کشور است با عمری دو هزار ساله.

  از دیگر نقاط تاریخی،زیارتی و سیاحتی منطقه می توان به قلاع زیاد آباد و وزوان و لای بید،قدمگاه حضرت علی در ونداده،شهرک سینمایی در خسرو آباد،سنگ سوراخی و چاه تر حسن رباط،تخت سرخ،گرگ دره و چشمه گزرتوی میمه،گرگ دره یا دره دوزخی به گفته کارشناس میراث فرهنگی استان اصفهان به دره بزرگ صحرای نوادا امریکا شباهت دارد.
   

  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: جاذبه های گردشگری میمه درباره میمه دیدنیهای میمه شهر میمه میمه میمه اصفهان جمعیت شهر میمه معرفی شهر میمه شهر میمه کجاست شهر میمه اصفهان میمه تا اصفهان

  مطالب مرتبط:

  • شهر وزوان شهر وزوان در منتهی الیه شمالی استان اصفهان و در 33 درجه و 24 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 51 درجه و 11 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد. این شهر از شمال به شهر میمه و از شرق به
  • شهر رزوه از گذشته شهر رزوه سندي در دست نيست و نام قديم آن رودبه ناميده مي شد كه معني آن بهترين رودها مي باشد كه علت آن فراواني رودهايي كه در اين محل بوده بعداً به مرور زمان به آن روزبه گفته شد كه هر
  • شهر دهق شهر دهق با فاصله 95 کيلوتری غرب اصفهان قرار گرفته است و طبقه نوشته فرهنگ آباديهای ايران بر روی نقطه ای به مشخصات جغرافيايي 08/51 درجه طول شرقی از نصف النهار گرينويچ و عرض جغرافيايي با مدار
  • شهر بزرک در جنوب غربی کاشان و در دامنه کوه های سر به فلک کشیده ی کرکس دره ی بزرگ و پهناوری وجود دارد به نام برزک. توسعه طولی شهر در مسیر دره ای سرسبز، وجود چشمه سارهای متعدد با آب قابل توجه که باعث
  • شهرستان دولت آباد جمعیت این شهر 37098 نفر و ساکنین شهر به زبان فارسی سخن میگویند.دین ساکنان این منطقه اسلام و مذهب شیعه و اعتقادات مذهبی محکمی دارند. موقعیت طبیعی این شهر با داشتن 33 رشته قنات در گذشته و بالغ
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  افزودن دیدگاه
  نام:*
  ایمیل:
  متن نظر:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  کد را وارد کنید: *
  عکس خوانده نمی شود

  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co