» » » قزوین » عمارت باغ سپهدار قزوین
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  • شهر نرماشیردسته بندی: استان کرمان, 26 مهر 1397
    شهر نرماشیر نرماشیر از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است.جمعیت شهرستان نرماشیر بر‌اساس سرشماری سال 1390 بالغ بر 60 هزار نفر است و وسعت آن حدود یک هزار و 200 کیلو‌متر مربع ‌و دارای دو بخش مرکزی و روداب است. ‌این بخش از شمال به کویر لوت، از مشرق به شهرستان فهرج‌ از جنوب به شهرستان ریگان‌ از مغرب به
نظر سنجی
شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
گردشگری فرهنگی و اجتماعی
گردشگری ورزشی و هیجانی
گردشگری مذهبی و زیارتی
طبیعت گردی و اکوتوریسم

عمارت باغ سپهدار قزوین

 

عمارت باغ سپهدار قزوین:
قزوین عمارت های تاریخی زیادی را در خود جای داده که تماشای معماری آن ها یکی از بایدهای سفر به این شهر تاریخی ست. یکی از جذاب ترین عمارت های این شهر عمارت باغ سپهدار است که در باغی سرسبز قرار دارد و امروز به موزه کشاورزی تبدیل شده است. باغی که این عمارت در آن قرار دارد یکی از دیدنی ترین باغ های سطح شهر است و طراوت و آب و هوای خوبی دارد.
قزوین بدون شک یکی از دیدنی ترین شهرهای تاریخی ایران است، کافیست کمی به تاریخ و معماری علاقه داشته باشید تا این شهر تبدیل به مقصدی محبوب برای سفر شود. قزوین که روزگاری پایتخت صفوی بود بناهای تاریخی زیادی را از این دوران به یادگار دارد اما جاذبه هایش محدود به آن دوران نیست بلکه در سال های بعد هم بناهای زیادی به آن اضافه شد که امروز بعد از سال ها همچنان چون نگینی می درخشند و گردشگران را از نقاط دور و نزدیک ایران برای تماشا فرا می خوانند.
بدون شک عمارت های تاریخی بخشی از جاذبه های دیدنی قزوین را شکل می دهند، بناهایی که در دل هر کدام از آن ها داستان های زیادی درباره گذشته این شهر نهفته است این عمارات ها از نظر معماری آنقدر جالب توجه بوده اند که همگی بعد از مرمت به جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند و بیشتر آن ها امروز محلی برای نگهداری اشیا و مجموعه های تاریخی اند.  اگر سری به انتهای خیابان فلسطین غربی بزنید بنایی زیبا نظرتان را جلب می کند: عمارت باغ سپهدار قزوین، یکی از زیباترین بناهای این شهر است. عمارتی که در در دوران قاجار و در سال های ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۷ هجری قمری برای یکی از رجال معروف به اسم محمد ولی خان سپهسالار تنکابی ساخته شد.
 اگر در گذشته از دیگر بناهای قزوین هم دیدن کرده باشید حتما با تماشای معماری این ساختمان متوجه ی شباهت آن با کاخ چهل‌ستون و مهمانخانه ‌ی بزرگ قزوین می شوید، بناهایی که به ترتیب در دوره صفوی و قاجار ساخته شده اند و از جذاب ترین آثار تاریخی شهر به شمار می روند. آجر کاری هایی که برای نمای این عمارت استفاده شده جلوه خاصی دارد و جذابیتی ستودنی را برای بنا رقم زده است.
عمارت باغ سپهدار بنایی دو طبقه است که طبقه اول آن از راهرو، سالن مرکزی و چند اتاق ساخته شده است. در طبقه دوم این ساختمان تعدادی اتاق و یک تالار مستطیلی شکل دیده می شود. عمارت به شکل کوشک بنا شده، منظورمان از کوشک بنایی مستقل است که فضای پیرامون آن باز و مشجر است. ایوان این عمارت به صورت راهرویی است که در پیرامون بنا احداث شده است.
 اضلاع شرقی و غربی عمارت شامل هفت ستون و اضلاع شمالی و جنوبی شامل پنج ستون است که زیبایی و جذابیت خاصی را به بنا داده اند. این را هم اضافه کنیم که ستون ها در تقاطع اضلاع مشترک اند. یکی از ویژگی های معماری این عمارت این است که بین کف عمارت با کف حیاط، اختلاف ارتفاع وجود دارد و کف عمارت بالاتر از کف حیاط است. این عمارت جذاب و زیبا در سال ۱۳۷۷ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است.
در دوران جنگ جهانی اول این عمارت در اختیار نظامیان روس و انگلیس بود اما بعد از این دوران از آنجایی که تنکابنی بدهکاری مالیاتی داشت این عمارت به همراه بسیاری دیگر از اموال او توسط دولت تصرف شد. عمارت سال ها بدون رسیدگی رها شد و آسیب های زیادی دید تا اینکه بعد از مرمت های سال ۱۳۳۵ به اداره کشاورزی واگذار شد و به موزه کشاورزی تغییر کاربری داد.
 امروز در این عمارت ابزارهای قدیمی کشاورزی و دامپروری نگهداری می شود و گردشگران زیادی در بازدید از موزه از آن ها دیدن می کنند. از ادواتی که در این موزه به نمایش در آمده شامل گاوآهن، انواع داس، اره، تراکتور، خرمن‌ کوب و حوض‌های سنگی و … است. اگر می خواهید با فرهنگ کشاورزی در زمان های دور آشنا شوید این موزه فرصت مناسبی است تا آثاری را تماشا کنید که امروز دیگر چندانی کاربردی ندارد و جای خود را به وسایل جدیدتر و مدرن تر داده اند.
رفتن به این خانه تاریخی نه فقط شما را با بخشی از تاریخ و گذشته قزوین آشنا می کند بلکه فرصت تماشای معماری جالب توجه عمارت سپهدار و همینطور گشت و گذار در باغی سرسبز را برایتان فراهم می کند. گردشگران زیادی مدتی در باغ این عمارت قدم می زنند و در کنار آن عکس های یادگاری جذاب می اندازند. حیاط با پیاده روهای زیبا، مسیرهای مناسبی برای قدم زدن دارد و درختان سرسبز و سربفلک کشیده ی آن هم فضای مناسبی را برای لذت بردن از طبیعت ایجاد کرده اند. اگر اهل موزه گردی هستید و از تماشای موزه های متفاوت لذت می برید بازدید از این موزه را به هیچ عنوان از دست ندهید و چند ساعتی وقت بگذارید و خودتان را به این عمارت تماشایی برسانید.
 
 
 
 
 
 
 
 

گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایرانتگ‌ها: استان قزوین, عمارت باغ سپهدار, گرشگری

مطالب مرتبط:

  • عمارت وکیل المک سنندجاز جمله بناهای دیدنی و قدیمی شهر سنندج عمارتی معروف به عمارت وکیل است که در خیابان کشاورز قرار گرفته است. این عمارت، ملک موروثی و شخصی خانواده «وکیل » می‌باشد که همیشه در تاریخ کردستان مسند قدرت را
  • عمارت کلاه فرنگی شیراز عمارت کلاه فرنگی (آرامگاه وکیل) در میان باغ زیبایی بنا شده است. در زمان حکومت زندیه، این عمارت باشکوه محل پذیرایی میهمانان و سفیران خارجی و مراسم رسمی و اعیاد مختلف بوده است. بنا به وصیت کریم
  • عمارت کلاه فرنگی شیراز عمارت کلاه فرنگی (آرامگاه وکیل) در میان باغ زیبایی بنا شده است. در زمان حکومت زندیه، این عمارت باشکوه محل پذیرایی میهمانان و سفیران خارجی و مراسم رسمی و اعیاد مختلف بوده است. بنا به وصیت کریم
  • عمارت زیبای کلات  عمارت خورشید در سال ۱۱۵۱ هـ.ق، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم در کلات ساخته شده‌است.این بنا مربوط به سال‌های آغازین به قدرت رسیدن نادرشاه افشار می‌باشد. عملیات
  • معرفی باغ هشت بهشت عمارت تاریخی کاخ هشت بهشت نمونه‌ای از کاخ های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفوی است . باغ وسیعی که عمارت درآن واقع شده است جزئی « از باغ بزرگ نقش جهان بوده بنام باغ بلبل که به دستور شاه
بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
Powered by VandaCO © 2014
Vanda Co Vanda Co