» » » کرمان » شهر قلعه گنج
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
  گردشگری فرهنگی و اجتماعی
  گردشگری ورزشی و هیجانی
  گردشگری مذهبی و زیارتی
  طبیعت گردی و اکوتوریسم

  13

  شهر قلعه گنج

   

  قلعه‌گنج شهری است در استان کرمان در جنوب شرقی ایران. این شهر مرکز شهرستان قلعه‌گنج این استان است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۲٫۱۰۸ نفر بوده است.

  تاریخچه
  یین تاریخ و قدمت این شهرستان کاری دشوار و شگرف است . تاریخ ان به قبل از اسلام و میلادمسیح می رسد که در حال حاضر در جای جای تاریخ شواهدی از اقدام ساکن در این شهرستان بدست می آید، آثار بدست آمده از تمدن این منطقه نشانگر قدمت بیش از ۵۰۰۰ سال را نشان می دهد . این شهرستان را می توان از نظر تاریخی جرء تواحی غربی کران دانست و علاوه بر این از قرون قدیم تا امروز قلعه گنج جزء برکات رودبار محسوب می شود، از آنجاییکه ساکنان این شهرستان کوچ و قفص هستند در بسیاری از کتاب تاریخی این شهرستان به خیال قفص معروف بوده است .
  مشخصات

  شهرستان قلعه گنج بین ۳۲ º۲۷ درجه عرضی و ۵۴ º۵۷ و ۵۰ º۵۷ درجه طول جغرافیایی قرار گرفته است، از شمال به شهرستان کهنوج، از جنوب به بندر جاسک، از جنوب شرق به استان سیستان و بلوچستان (شهرستانهای ایرانشهر و نیک شهر)، از شرق به شهرستان رودبار از غرب به منوجان محدود می شود .
  مساحت

  مساحت شهرستان ۱۴۲۰۰ کیلومتر مربع معادل ۳/۳ درصد از کل مساحت استان می باشد و فاصله تا مرکز استان ۴۲۰ کیلومتر می باشد .

  شهرستان قلعه گنج دارای ۲ بخش مرکزی و چاه دادخدا و ۵ دهستان به نامان دهستان رمشک، مارز، چاه دادخدا، قلعه گنج و سرخ قلعه می باشد .
  جمعیت

  بر اساس سرشماری عمومی سال ۱۳۸۵ جمعیت شهرستان قلعه گنج ۷۰۲۹۲ نفر می باشد، جمعیت شهری ۱۲۱۰۸ نفر می باشد و جمعیت روستایی ۵۸۱۸۴ نفر که ۱۷ درصد جمعیت شهرستان شهری و ۸۳ درصد جمعیت روستایی شهرستان می باشد . جمعیت مردان شهری ۶۰۹۹ نفر و زنان شهری ۶۰۰۹ نفر، وجمعیت مردان روستایی ۲۸۸۸۸ نفر و زنان روستایی ۲۹۲۹۶ نفر تشکیل می دهند . زبان مردم شهرستان گویش فارسی، محلی و بلوچی می باشد .
  وضعیت آب و هوایی و شرایط جوی

  آب و هوای شهرستان قلعه گنج گرم و نیمه مرطوب و بیابانی می باشد و در سالهای اخیر به علت کاهش بارندگی شاهد خشکسالی بوده‌ایم . حداکثر و حداقل دما ۵۲ و ۲ درجه می باشد .
  رودخانه های شهرستان

  ۱- رودخانه پاسبین از کوههای ده در و اسلام آباد سرچشمه می گیرد و به جلگه جازموریان می ریزد .

  ۲- رودخانه سورگاه که از از کوههای درباغ سرچشمه و به جازموریان می ریزد .

  ۳- رودخانه رمشک که از ارتفاعات رمشک سرچشمه می گیرد . لازم به ذکر است هیچگونه رودخانه دایمی در این شهرستان وجود ندارد و فصلی می باشد .
  ارتفاعات و کوهها

  ۱- ارتفاعات کشیت با ارتفاع ۱۷۰۰ متر در ۱۵ کیلومتری غرب شهرستان .

  ۲- ارتفاعات دستجرد با ارتفاع ۲۰۰۰متر در ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان .

  ۳- ارتفاعات پایی میخ با ارتفاع ۶۰۰ متری در ۱۴ کیلومتری جنوب شرق شهرستان .

  ۴- ارتفاعات ماند با ارتفاع ۱۰۰۰ متری در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان .
  جنگلها و مراتع

  مناطق جنگلی به طول ۲۵۰ کیلومتری در شمال شرقی قلعه گنج از روستای آهوان شروع و تا جلگه چاه هاشم، دلگان، رودبار و جازموریان منتهی می شود .

  وضعیت اقتصادی شهرستان

  به علت نبود هیچگونه معادن و کارخانجات و مراکز مهم اقتصادی در این شهرستان عمده مردم به کشاورزی و دامداری مشغول می باشند .

  اکثر مردم به کشت محصولات سالانه اختصاص دارد و محصولات عمده زراعی شهرستان راگندم، ذرت، هندوانه، گوجه فرنگی، خیار و مرکبات نظیر خرما و پرتقال تشکیل می دهد .

  وضعیت اجتماعی

  از نظر اجتماعی مردم شهرستان مردمی خونگرم، اجتماعی، دارای آداب معاشرت در سطح مطلوب هستند ،

  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: قلعه‌گنج, شهر قلعه‌گنج, قلعه گنج کرمان, شهر قلعه گنج کرمان, عکس قلعه گنج کرمان

  مطالب مرتبط:

  • شهر زابل زابُل، یکی از شهرهای ایران در استان سیستان و بلوچستان است. این شهر مرکز شهرستان زابل است. زابل در قدیم (سِکِستان یا سجستان (سیستان) و نیمروز نامیده می‌شد. محلی که امروز زابل نامیده می‌شود در
  • شهر اوز   اِوَز شهری است در جنوب استان فارس. شهر اِوز در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر لار و ۳۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز مرکز استان فارس در ارتفاع افزون بر ۱۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.
  • شهر رودبار اين شهر از شهرهاي كوهپايه اي گيلان است و بر دامنه كوههاي البرز و تالش ، در كناره رودخانه سفيد رود و در امتداد باغهاي انبوه زيتون قرار دارد. اين موقعيت جغرافيايي منظره زيبايي را از تركيب شهر
  • شهر سرایان خراسان جنوبی شهرستان سرایان در شمال غربی استان خراسان جنوبی واقع است. شهرستان سرایان از غرب به شهرستان فردوس، از شمال به بخش کاخک شهرستان گناباد، از شرق به بخش سده شهرستان قائنات، از جنوب و جنوب شرق به
  • معرفی شهرستان علی آبادشهرستان علی آباد از شهرستانهای مرکزی استان گلستان است که از جانب غرب و شمال به شهرستان گرگان و از طرف جنوب به شهرستان شاهرود واقع در استان سمنان و از طرف شرق به شهرستان گنبد ارتباط دارد و مساحت آن
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co