» » » » شهر نیشابور
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
نهمین کنفرانس بین المللی برند دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟

  0

  شهر نیشابور

   

  نِيشابور يکي از شهرهاي استان خراسان رضوي در شرق ايران مي‌باشد.اين شهر از مراکز فرهنگي، گردشگري، صنعتي و تاريخي استان خراسان رضوي و ايران است. شهر نيشابور مرکز شهرستان نيشابور است.

  تاريخچه:
  بناي اين شهر را از شاهپور اول دانسته اند و آن را يکي از چهار شهر بزرگ خراسان قديم گفته اند. در دوره يزدگرد دوم (438 – 457 م .) نيشابور مدتي محل اقامت او بوده است . در دوره آخر حکومت ساسانيان ظاهراً نيشابور اهميت اولين را از دست داده است ،زيرا نام آن شهر به ندرت ديده مي شود. مسلمانان در حکومت عثمان بن عفان (26-35 ه” .ق.) به صلح بدانجا درآمدند. در دوره طاهريان و سامانيان نيشابور از نو موقعيت ديرين خود را به دست آورد. در اواخر حکومت مسعودغزنوي که سلجوقيان به مشرق ايران هجوم آوردند طغرل اين شهر را مقر خود ساخت . در دوره حکومت سنجر نيشابور مورد هجوم غزان واقع شد (548 ه” .ق). ياقوت نويسد غزان هر که را در اين شهر يافتند کشتند و مال او راگرفتند و شهر را آتش زدند. سپس يکي از غلامان سنجر به نام مويد به نيشابور درآمد و مدرم را در يکي از محلات آن که شادياخ نام داشت سکونت داد و شهر را آبادان کرد و باروئي بر گرد آن برآورد. اندک اندک نيشابور آبادان مي شد که ديگر بار با هجوم مغولان (618 ه” .ق.)ويران گرديد. ياقوت که خود معاصر با مغولان بوده است چنين آرد: در حمله مغول مردمي که از شهرهاي خراسان گريخته بودند در نيشابور گرد آمدند و اين شهر را براي سکونت خود استوار ساختند. مغولان شهر را محاصره کردند. يکي از مردم نيشابور تيري افکند و داماد چنگيزخان را بکشت . چنگيزخان خود عازم تسخير نيشابور شد و اين شهر را بگرفت و مغولان هر موجود زنده که يافتند بکشتند و شهر را با خاک يکسان کردند. درباره جمعيت نيشابور در اين عهد سخن را به مبالغت کشانده اند چنانکه عده اي مردم شهر را دوهزارنوشته اند که پيداست بر اساسي نيست ولي هرگاه شمار مردم مقيم آن را در عصر پس از غزان با مردمي که از شهرهاي مختلف خراسان بدانجا گريخته بودند در نظر گيريم عددي بزرگ خواهد شد. پس از حمله مغول ديگر هيچ گاه نيشابور نتوانست مقام گذشته خود را به دست آورد. گذشته از قبر خيام و شيخ عطار که در نزديکي اين شهر واقع است ، بناي امامزاده محروق را بايد نام برد. اين بنا از آثار قرن هشتم هجري است و گنبدي عالي و کاشي کاري هاي بسيار زيبا دارد.

  موقعيت جغرافيايي:
  نيشابور يکي از شهرهاي مهم استان چهارم ايران است و محدود است از طرف شمال به کوه بينالود، از غرب به شهرستان سبزوار، از شرق به بخش فريمان از شهرستان مشهد و بخش کدکن از شهرستان تربت حيدريه و از جنوب به شهرستان کاشمر.

  جمعيت:
  جمعيت اين شهر بنا بر سرشماري نفوس و مسکن سال 1385 برابر 205,972 نفر بوده‌است که پس از شهرهاي مشهد و سبزوار، سومين شهر پرجمعيت استان خراسان رضوي به شمار مي‌آيد و سي و هفتمين شهر پرجمعيت ايران به حساب مي‌آيد.

  گويش:
  گويش اين شهر گويشي منحصر بفرد و خاص است.در اين گويش کلمات اصيل فارسي به وفور ديده مي‌شود.

  نشريات:
  هفته نامه صبح نيشابور اولين نشريه محلي خراسان، هفته نامه شادياخ و هفته نامه خيام نامه در سطح محلي و استاني منتشر مي‌شوند.

  مراکز علمي:
  دانشگاه علوم پزشکي نيشابور
  آموزشکده فني پسران
  آموزشکده کشاورزي شهيد رجايي
  دانشکده پرستاري
  دانشکده هنر
  دانشگاه آزاد اسلامي
  دانشگاه پيام نور
  انجمن سينماي جوانان ايران دفتر نيشابور
  پژوهش سراي دانش آموزي(پدان)
  سازمان مديريت صنعتي
  موسسه آموزشي زبانسراي تهران نمايندگي نيشابور
  مرکز تربيت معلم دانشور (آموزش عالي فرهنگيان)
  آموزشکده عالي فني و حرفه‌اي سما – واحد نيشابور
  آموزشکده فني وحرفه‌اي دختران نيشابور

  گردشگري:
  نيشابور داراي بناهاي تاريخي و مراکز گردشگري زيادي است که از جمله مي‌توان به آرامگاه کمال‌الملک، آرامگاه خيام، آرامگاه عطار، امام‌زاده محروق وابراهيم، بي‌بي شطيطه، و قدمگاه نيشابور اشاره کرد. زيباترين گردشگاه‌هاي نيشابور در دامنه رشته‌کوه‌هاي البرز قرار دارند، از جمله مي‌توان به روستاهاي ديزباد، خرو، درود و حصار بوژان و غار و کوه ابراهيم ادهم در اطراف باغرود و همچنين اردوگاه تربيتي کشوري شهيدرجايي (باغرود) اشاره کرد. نيشابور بر سر راه تهران به مشهد واقع شده است و فاصله آن نسبت به شهرهاي اطراف به شرح زير است : تا تهران 776، تا مشهد 117 و تا سبزوار 116 کيلومتر است.

  ره‌آورد نيشابور:
  ريواس
  فيروزه‌ي نيشابور
  فرش دستي و قاليچه

  مشاهير و برگزيدگان:
  خيام
  عطار نيشابوري
  فضل بن شاذان
  بي‌بي شطيطه
  اميد مجد
  پرويز مشکاتيان
  حسين صادقي
  يغماي نيشابوري
  ژوليده نيشابوري
  فريدون جنيدي
  فريدون گرايلي
  محمد پروانه
  محمد رضا شفيعي کدکني
  ژوليده نيشابوري

  مشاهير مسافر قبل از حمله مغول:
  يزدگرد دوم
  قباد پادشاه ساساني
  يزدگرد سوم
  ابومسلم خراساني
  المهدي خليفه عباسي
  هارون الرشيد
  ابوتمام حبيب بن اوس الطايي
  علي بن موسي الرضا
  ديباج
  ابن بابويه
  حسن صباح
  خواجه نظام الملک
  ناصر خسرو
  سلطان محمد خوارزمشاه
  مولوي
  خواجه نصيرطوسي
  ابوسعيد ابوالخير
  امامزاده محروق

  مشاهير مسافر معاصر:
  محمد حسين شهريار
  کمال‌الملک
  محمد علي دادور فرهاد اصفهاني
  بي رياي گيلاني

  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: نيشابور شهر نیشابور شهر نیشابور کجاست نیشابور شهر فیروزه جمعیت شهر نیشابور

  مطالب مرتبط:

  • شهر اسفراین در وجه تسميه اسفراين برخي معتقدند، اين شهر را اسفنديار بنا نهاده است و لذا به نام باني آن، اسفراين ناميده شده است. بيهقي اصل اين اسم را آسپرآئين دانسته كه اسپر به معني سپر و آئين به معني راه
  • شهر کدکن کدکن شهري است در استان خراسان رضوي ايران. اين شهر مرکز بخش کدکن شهرستان تربت حيدريه است. شهر کدکن در 60 کيلومتري شمال غربي شهر تربت حيدريه واقع است.
  • شهر سرخس سرخس يکي از شهرهاي استان خراسان رضوي در شمال شرقي ايران است.اين شهر مرکز شهرستان سرخس است.
  • شهر فریمان شهرستان فريمان از شهرستان‌هاي استان خراسان رضوي واقع شده است. مرکز اين شهرستان شهر فريمان است. قلندرآباد، سفيدسنگ و فرهادگرد ديگر شهرهاي آن هستند. در سال 1385، اين شهرستان تعداد 87,266 نفر
  • شهر سبزوار  سبزوار يکي از شهرهاي استان خراسان رضوي،که در غرب اين استان واقع شده است. در شمال شرق ايران و در فاصله 200 کيلومتري غرب مشهد قرار گرفته‌است. اين شهر سابقاً بيهق نام داشته‌ است. پس از حمله
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  افزودن دیدگاه
  نام:*
  ایمیل:
  متن نظر:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  کد را وارد کنید: *
  عکس خوانده نمی شود

  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co