» » » » تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
نهمین کنفرانس بین المللی برند دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانك يا بهشت گمشده، قطعه‌اي از بهشت و سرزميني همزيست با آب ، درخت و كوهستان است كه در گوشه شمال غرب شيراز از توابع شهرستان مرودشت قرار گرفته و هر سال ميهمانان و مسافران را از اقصي نقاط كشور به سوي خود فرا مي‌خواند. اين منطقه ديدني كه زيبايي انبوه درختان و پرآبي رودخانه‌هايش چشم هر بيننده را مي‌نوازد و ميهمانان را به تحسين و تكريم آفرينش گر هستي وا مي دارد از جمله مناطق حفاظت شده استان فارس است. انبوه درختان در منطقه بهشت گمشده در پاره‌اي ازمناطق چنان پنجه در پنجه هم انداخته‌د و سقفي از نوازش بر سر رهگذران و گردشگران ساخته كه به سختي مي توان درخشش آفتاب را از ميان شاخ و برگ درختان ديد. در اين منطقه زيباو ديدني آنچه به چشم مي‌آيد سبزي و زيبايي مناظر شگرف و آنچه به گوش مي‌رسد صداي نوازشگر آب و نغمه پردازي پرندگان و آنچه احساس مي شود طراوت و سرزندگي است.

  منطقه حفاظت شده بهشت گمشده يا تنگ بستانك، بخشي از حوزه زاگرس مياني و حوزه آبخيز رودكر مي‌باشد كه در امتداد شرقي رشته كوه دنا واقع گرديده است. اين زيست بوم كه از مناطق عمده گردشگري طبيعي استان فارس محسوب مي‌شود، دربرگيرنده پديده‌هاي كم نظير و منحصر به فرد طبيعي بسيار است. بلندترين قله اين منطقه كوهستاني و مرتفع، كوه رنج به ارتفاع سه هزارو ‪ ۹۵۰‬متراست كه هيبت پر صلابت آن بر همه منطقه بهشت گمشده خودنمايي مي‌كند. بهشت گمشده يكي از پرباران‌ترين مناطق استان فارس و تامين‌كننده منابع عمده‌آب سد درودزن، درياچه‌هاي بختگان،طشك و همچنين اراضي كشاورزي دشت‌هاي حاصلخيز بيضا، كامفيروز و كربال است.

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   


  مساحت منطقه
  ‪ ۱۵‬هزار و ‪ ۳۲۴‬هكتار است كه در شمال غربي استان فارس و در فاصله ‪ ۱۲۰‬كيلومتري شهر شيراز در بخش كامفيروزاز توابع شهرستان مرودشت قرار دارد.

  موقعيت جغرافيايي
  بين ‪ N3015 تا N3025 طول شرقی و E5202 تا E5216 ‬  عرض شمالی.

  آب و هوای منطقه
  اين منطقه‌داراي اقليم ايرانوتوراني‌است،تابستان‌هاي خشك داردو زمستان‌هاي بسيارسردآن‌با برف و يخبندان همراه است و متوسط بارندگي آن ‪ ۴۷۹/۴۲‬ميليمتر است. تنگ بستانك يا همان بهشت گمشده دره زيبايي است كه جهت امتداد آن شرقي غربي است و صخره‌هاي عمودي و مرتفع دو طرف آن را دربرگرفته است.
  يكي از ويژگي‌هاي اين پديده طبيعي بستر سنگي كف دره است كه رويشگاه درختان چنار، گردو و گياهان سايه پسند است. اين درختان درفضاي كم نور تنگ بستانك براي دسترسي به نور،دررقابت هستند و قامت بلند و تاج پوشش به هم پيوسته‌اي دارند. زيست بوم آبي درياچه پشت سد درودزن، مهمترين زيستگاه آبي بخش كامفيروز است كه زيستگاه جانبي منطقه حفاظت شده تنگ بستانك مي‌باشد. اين درياچه آب شيرين، زيستگاه دو گونه از ماهيان بومي و سه‌گونه از كپور پرورشي است و از مكان‌هاي حائز اهميت براي زمستان گذراني پرندگان مهاجر مي باشد.

  پوشش گياهي منطقه
  تنگ بستانك شامل دو جامعه پسته و بادام و جامعه بلوط است ودرختان و درختچه‌هايي از قبيل كيكم،زرشك،شيرخشت،بنه،چنار و گياهان مرتعي از قبيل خارشتر،شيرين بيان،درمنه،گون و گرامينه را دارا مي‌باشد.
   

  پستانداران منطقه
  كل و بز،خرس قهوه‌اي،سمور،گرگ،روباه،شغال ،كفتار و خرگوش هستند.

  پرندگان منطقه
  پرندگان منطقه شامل كبك ، تيهو، كبوتر، فاخته، خروس كولي، داركوب ، عقاب و لاشخور است.

  جاذبه هاي اکوتوريستي
  وجود روستاهاي زيباي جنوب تنگ بستانک مانند ساران و کهکرون  با چشمه هاي زيبا وسابقه اي هزار ساله از جاذبه هاي اين منطقه مي باشد.  موقعيت جغرافيائي اثر طبيعي‌ ملي تنگ بستانك در مجموعه شبكه گردشگري محور شمال و شمال غرب استان و امكان ارتباط جاده‌اي كه با يادمانهاي تاريخي تخت‌ جمشيد، نقش رستم و پاسارگارد از يكطرف و چشم‌اندازهاي طبيعي آبشار مارگون و تنگ براق از طرف ديگر ، امتياز ويژه‌اي براي بخش ايرانگردي و جهانگردي استان فارس است كه در خور توجه و اهميت مي‌باشد.
   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   


  وضعيت عمومي اقتصادي- اجتماعي
  زراعت: ميزان سطح اراضي زير کشت آبي و ديم در منطقه 1576 هکتار مي باشد که 1227 هکتار به اراضي آبي و 353 هکتار به اراضي ديم اختصاص دارد. زراعت آبي شامل: گندم،جو،لوبيا و شلتوک و ترکيب کشتديم شامل: گندم،عدس، جو و نخود مي باشد. باغداري: بطور کلي ميزان سطح اراضي باغي 367 هکتار مي باشدکه بالاترين ميزان باغ آبي متعلق به روستاي کهکران و کمترين مربوط به آب باد مي باشد. دامداري:دامداري در منطقه به صورت سنتي  و به صورت نگهداري در کنار منازل مسکوني صورت مي پذيرد. در منطقه 4005 راس گوفند و بره، 3025 راس بز و بزغاله و 494 راس گاو و گوساله وجود دارد.

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   

  تنگ بستانک مرودشت بهشت گمشده

   


   

  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: تنگه بستانک عکس تنگه بستانک بهشت گمشده دیدنی های فارس

  مطالب مرتبط:

  • دریاچه گهر دریاچه ای فیروزه ای  درياچه گهر در 121 كيلومتري شرق استان لرستان به مركزيت خرم‌آباد و در 35 كيلومتري جنوب شرقي شهر درود قرار دارد و درست مثل يک تکه فيروزه در مركز منطقه حفاظت شده اشترانكوه به چشم مي‌آيد. اين
  • روستای دیدنی پامنار سد دز در ميان كوه‌هاي زاگرس در شمال خوزستان،‌ يكي از جاذبه‌هاي گردشگري است كه از شهر انديمشك قابل دسترسي است. شهر آجرها، دزفول در شمال استان خوزستان؛ آثار تاريخي بسياري اعم از خانه، حمام،‌
  • جزیره رنگین کمان جزیره هرمز جزيره هرمز در دهانه خليج فارس واقع شده واز لحاظ نظامي، سياسي ، اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي داراي ارزش وفرصت هاي فراواني است.هرمز به مساحت 42 کيلومتر ودر 8 کيلومتري بندرعباس قرار دارد. اين
  • آبشار سمیرم با عبور از سميرم به سمت شرق به آبشار زيباي سميرم مي‌رسيم. اين آبشار گاهي، البته بندرت، ارتفاعي بيش از 70 متر پيدا مي‌كند. آب آبشار از چشمه‌ساران ارتفاعات بالادست آن سرچشمه مي‌گيرد و از بالاي
  • گردشگری فرهنگی و اجتماعی  گردشگری فرهنگی به منظور دیدار از جاذبه های فرهنگی جامعه میزبان صورت می پذیرد .آداب و رسوم سننهنر های خاص قومی و ملی وآثار معماری و بناهای تاریخی همه از جمله جاذبه هایی هستند که در این بخش
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  افزودن دیدگاه
  نام:*
  ایمیل:
  متن نظر:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  کد را وارد کنید: *
  عکس خوانده نمی شود

  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co