» » » » بندر خمیر
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
نهمین کنفرانس بین المللی برند دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟

  0

  بندر خمير يکي از شهرهاي استان هرمزگان در جنوب ايران است. براساس اطلاعات موجود در مرکز آمار ايران در 35 دقيقه طول شرقي و 26 درجه و 57 دقيقه عرض شمالي از نصف‌النهار مبدأ واقع شده‌است. ارتفاع متوسط اين شهر از سطح دريا 15 متر است. مساحت قانوني 431,5 هکتار و وسعت حريم 115 کيلومتر مربع است، و حد فاصل حدود 85 کيلومتري غرب بندر عباس و 110 کيلومتري شرق بندرلنگه واقع شده‌است. اين شهر مرکز شهرستان خمير است.
   
  شهر بندرخمير داراي جمعيت شهري 12995 نفر با 5 روستاي واقع در حريم به نام‌هاي لشتغان بالا، لشتغان پايين، کندال، باقي آباد و چاه صحاري بوده و مساحت قانوني 431,5 هکتار و وسعت حريم 115 کيلومتر مربع در موقعيت جغرافيايي 26 درجه و 57 دقيقه عرض شمالي و 35 دقيقه طول شرقي نسبت به نصف النهار گرينويج و در ارتفاع 15 متري از سطح دريا واقع شده‌است که از شمال به کوه و از جنوب به دريا و تنگه خوران، از شرق به دهستان پل و از غرب به دهستان دژگان منتهي مي‌گردد و حد فاصل حدود 85 کيلومتري غرب بندرعباس و 110 کيلومتري شرق بندرلنگه واقع شده‌است.
  شهر بندرخمير داراي 49 ساله سابقه بخش و قريب به دو سال است که مرکز شهرستان خمير مي‌باشد و در سال 1346 شهرداري اين شهر نيز تاسيس شده‌است که داراي 40 ساله سابقه شهرداري بوده .
  بندرخمير يکي از شهرهاي قديمي و توسعه پذير، مهاجرپذير و پرجاذبه استان هرمزگان است که بدليل موقعيت جغرافيايي و وجود کارخانه‌هاي بزرگي چون کارخانه سيمان 6000تني هرمزگان، پايانه بار، شهرک صنعتي 1 و2، گچ خمير، گمرگ و ارتباط حمل و نقل دريايي کالا به کشورهاي همسايه جنوبي خليج فارس، وجود آثار تاريخي و اماکن توريستي و تفريحي همچون جنگل حرا، آبگرم‌هاي معدني درماني بندرخمير، آبسر معدني بندرخمير، ديوار بلند سدار (Sedar)، برج قلعه بندرخمير، آب انبارها و کوره‌هاي گچ و ساروج خمير – که بالاخص ساروج خمير گذشته‌هاي دور مورد توجه مهندسين و کارشناسان امور ساختماني بوده و زبانزد عام و خاص است و با وجود معادن سيمان و گوگرد از جمله شهرهاي مهم استان هرمزگان بشمار مي‌آيد.

  شغل مردم
  شغل اکثر مردم پيله وري، ملواني و صيادي است مرحوم صدرالاسلام و ملاسليمان خميري از علما و شعراي بنام بندرخمير (در اوايل قرن سيزدهم هجري) و نيز مرحوم سيداميرشيخ عالم، فقيه و مرجع ديني منطقه در قرن اخير بوده که از خود خدمات و آثار ماندگاري بجاي گذاشته‌اند.
  آب مشرب شهر شيرين و لوله کشي شده‌است که از روستاي کهورستان واقع در شصت کيلومتري شمال بندرخمير با قدمت بيش 37 سال است که تامين مي‌گردد.
  بندرخمير از جهت آب و هوايي در محدوده گرم و مرطوب قرار دارد که متوسط دماي ده ساله 26,7 درجه سانتي گراد و ميانگين حداقل و حداکثر دماي ده ساله 18,1 و 35,3 درجه سانتي گراد و تبخير ساليانه 3672 ميلي متر و ميزان متوسط بارندگي ساليانه 20 سال اخير حدود 171ميلي متر مي‌باشد.
  اين شهر داراي يک درمانگاه و يک بيمارستان 32 تختخوابي که توسط فردي خير احداث گرديده، همچنين شهرداري، 45 اداره و نهاد دولتي، يک مرکز آتش نشاني شهرداري، مرکز اورژانس، يک کتابخانه عمومي، سه ميدان بنام آزادي، جمهوري اسلامي و امام خميني(ره)، دو بلوار اصلي بنام‌هاي بلوار امام خميني(ره) و بلوار ملاسليمان خميري و يک بلوار جديد الاحداث بنام آيت الله خامنه‌اي، 16 مسجد، يک مجموعه گلزار پنج تن شهداي هشت سال دفاع مقدس، يک مجموعه استاديوم ورزشي، يک استخر شناي سرپوشيده استاندارد نيز که توسط شهرداري احداث شده‌است.
  جمعيت دانش آموزي و فضاهاي آموزشي شهر نيز شامل 2929 دانش آموز مشتمل بر پنج آموزشگاه در مقطع دبيرستان در سه فضاي آموزش، پنج آموزشگاه در مقطع راهنمايي در سه فضاي آموزشي، 9 آموزشگاه در مقطع دبستان در 5 فضاي آموزش مي‌باشد. يک واحد دانشگاهي پيام نور با چهار رشته تحصيلي افتتاح گرديده که فاز اول دانشگاه با مشارکت مردم و دولت در حال احداث مي‌باشد.

  جمعيت
  جمعيت شهر بندر خمير طبق سرشماري عمومي نفوس و مسکن در سال 1385، برابر با 12995 نفر بوده‌است. شهر بندرخمير واقع در حريم 5 روستا بنام‌هاي: لشتغان بالا، لشتغان پايين، کندال، باقي آباد و چاه صحاري بوده‌است.

  محدوده شهر
  از شمال کوه، از جنوب دريا و تنگه خوران، از مشرق دهستان پل و از سمت مغرب به دهستان دژگان محدود مي‌گردد.

  پيشينه
  شهر بندرخمير داراي 49 ساله سابقه بخش و قريب به دو سال است که مرکز شهرستان خمير مي‌باشد و در سال 1346 شهرداري اين شهر نيز تأسيس شده‌است که داراي 40 ساله سابقه شهرداري بوده و در حال حاضر شهرداري حائز درجه 5 است. بندرخمير يکي از شهرهاي قديمي و توسعه پذير، مهاجرپذير و پرجاذبه استان هرمزگان است که بدليل موقعيت جغرافيايي و وجود کارخانه‌هاي بزرگي چون کارخانه سيمان خمير 6000 تني هرمزگان، پايانه بار، شهرک صنعتي 1 و2، گچ گچ خمير، گمرگ و ارتباط حمل و نقل دريايي کالا به کشورهاي همسايه جنوبي خليج فارس، وجود آثار باستاني و اماکن توريستي و تفريحي همچون جنگل حرا، آبگرم‌هاي معدني درماني بندرخمير، آبسر معدني بندرخمير، ديوار بلند سِدار، برج قلعه بندرخمير، آب انبارها و کوره‌هاي گچ و ساروج خمير – که بالاخص ساروج خمير گذشته‌هاي دور مورد توجه مهندسين و کارشناسان امور ساختماني بوده و زبانزد عام و خاص است و با وجود معادن سيمان و گوگرد از جمله شهرهاي مهم استان هرمزگان بشمار مي‌آيد. شغل اکثر مردم پيله وري، ملواني و صيادي است. آب مشرب شهر شيرين و لوله کشي شده‌است که از روستاي کهورستان واقع در شصت کيلومتري شمال بندرخمير با قدمت بيش 37 سال است که تامين مي‌گردد.

  بزرگان شهر
  مرحوم صدرالاسلام و ملاسليمان خميري از علما و شعراي بنام بندرخمير (در اوايل قرن سيزدهم هجري) و نيز مرحوم سيداميرشيخ عالم، فقيه و مرجع ديني منطقه در قرن اخير بوده که از خود خدمات و آثار ماندگاري بجاي گذاشته‌اند. و مرحوم سيد عبدالباقي مظفري نياپور از بزرگان شهرستان بندرخمير بوده‌اند و مرحوم حاج عبدالهادي بلوکي از معتمدين و بزرگان شهرستان بندرخمير بوده‌اند.

  آب و هواي شهر
  بندرخمير از جهت آب و هوايي در محدوده گرم و مرطوب قرار دارد که متوسط دماي ده ساله 26,7 درجه سانتي گراد و ميانگين حداقل و حداکثر دماي ده ساله 18,1 و 35,3 درجه سانتي گراد و تبخير ساليانه 3672 ميلي متر و ميزان متوسط بارندگي ساليانه 20 سال اخير حدود 171ميلي متر مي‌باشد.

  امکانات
  شهر خمير داراي يک درمانگاه و يک بيمارستان 32 تختخوابي که توسط فردي خير احداث گرديده، همچنين شهرداري، 45 اداره و نهاد دولتي، يک مرکز آتش نشاني شهرداري، مرکز اورژانس، يک کتابخانه عمومي، سه ميدان بنام آزادي، جمهوري اسلامي و امام خميني، دو بلوار اصلي بنام‌هاي بلوار امام خميني و بلوار ملاسليمان خميري و يک بلوار جديد الاحداث بنام آيت الله خامنه‌اي، 16 مسجد، يک مجموعه گلزار پنج تن شهداي هشت سال دفاع مقدس، يک مجموعه استاديوم ورزشي، يک استخر شناي سرپوشيده استاندارد نيز که توسط شهرداري احداث شده‌است. جمعيت دانش آموزي و فضاهاي آموزشي شهر نيز شامل 2929 دانش آموز مشتمل بر پنج آموزشگاه در مقطع دبيرستان در سه فضاي آموزش، پنج آموزشگاه در مقطع راهنمايي در سه فضاي آموزشي، 9 آموزشگاه در مقطع دبستان در 5 فضاي آموزش مي‌باشد. يک واحد دانشگاهي پيام نور با چهار رشته تحصيلي افتتاح گرديده که فاز اول دانشگاه با مشارکت مردم و دولت در حال احداث مي‌باشد.

  آثار تاريخي
  در اين شهر آثار تاريخي زيادي وجود دارد از جمله کاروانسرا ي تاريخي روستا، مقبره اولياها و بزرگان، آب انبارها (برکه‌هاي) متعدد وتاريخي، وچهار مقبره تاريخي، آثار وبقايا مسجد کوچکي در کنار مسجد جامع که بيش از 400 سال سابقه تاريخي دارد.

  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: بندرخمير خمیر عکس شهر خمیر جمعیت شهر خمیر

  مطالب مرتبط:

  • بندر لنگه بندر لنگه يکي از شهرهاي استان هرمزگان ايران است. اين شهر مرکز شهرستان بندر لنگه و يکي از بنادر مهم جنوب کشور است.براساس اطلاعات موجود در 54 درجه و 30 دقيقه طول شرقي و در 26 درجه و 18 دقيقه
  • شهر بستک بستک از شهرهاي استان هرمزگان، با قدمتي تاريخي، در قديم محلي براي استراحت کاروان‌ها بوده‌است. شهر بستک در منطقه‌اي کوهستاني قرار دارد که از شمال و غرب به استان فارس و از شرق و جنوب به استان
  • بندر عباس  شهر بندر عباس مرکز استان هرمزگان در جنوب ايران است. شهر بندرعباس در بخش مرکزي شهرستان بندر عباس قرار دارد.بندر عباس يکي از مهم‌ترين بندرهاي جنوب ايران است و نام پيشين آن بندر گمبرون بوده‌است.
  • شهر دلیجان  شهرستان دليجان در طول جغرافيايي 50 درجه و 16 دقيقه تا 51 درجه و 5 دقيقه و عرض جغرافيايي 33 درجه و 42 دقيقه تا 34 درجه و 18 دقيقه واقع شده شهر دليجان به‌عنوان مرکز اين شهرستان در ارتفاع 1530
  • شهرستان هشترود هشترود (سراسکند) يکي از شهرهاي جنوبي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان هشترود است. اين شهر در بين مختصات جغرافيايي 36 درجه و 45 دقيقه و 37 درجه و 24 دقيقه عرض شمالي و 46 درجه و 25 دقيقه و
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  افزودن دیدگاه
  نام:*
  ایمیل:
  متن نظر:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  کد را وارد کنید: *
  عکس خوانده نمی شود

  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co