» » » روستای آبشینه
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  • شهر نرماشیردسته بندی: استان کرمان, 26 مهر 1397
    شهر نرماشیر نرماشیر از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است.جمعیت شهرستان نرماشیر بر‌اساس سرشماری سال 1390 بالغ بر 60 هزار نفر است و وسعت آن حدود یک هزار و 200 کیلو‌متر مربع ‌و دارای دو بخش مرکزی و روداب است. ‌این بخش از شمال به کویر لوت، از مشرق به شهرستان فهرج‌ از جنوب به شهرستان ریگان‌ از مغرب به
نظر سنجی
شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
گردشگری فرهنگی و اجتماعی
گردشگری ورزشی و هیجانی
گردشگری مذهبی و زیارتی
طبیعت گردی و اکوتوریسم

0

روستای آبشینه

 

روستای آبشینه با 372 خانوار و مجموعا 1356 نفر جمعیت در 5 کیلومتری جاده همدان - ملایر واقع شده است. آبشینه مرکز دهستان سنگستان از بخش مرکزی شهرستان همدان در استان همدان است. این روستا به علت قرار گرفتن در مسیر عبور رود آبشینه دارای باغات فراوانی است، اما در سالهای اخیر به علت افزایش ارتفاع سد اکباتان و کنترل بیشتر ،آب کتری وارد رودخانه آبشینه می شود. آبشینه دارای باغات و جنگل های فراونی است و در ارتفاع (میانگین) 1900 متری قرار گرفته است.در فصل برداشت زردآلو دراین استان جشنواره زردآلو برگزار میشود.
 90 درصد از باغ‌های زردآلو پیوندی است که ضیاء الملک یکی از اهالی این روستا در گذشته از فرانسه وارد کرده است. وی با بیان اینکه 200 هکتار باغ زردآلو در روستای آبشینه وجود دارد، گفت: برگزاری این جشنواره خواسته اهالی روستای آبشینه برای شناخت این نوع زردآلو بوده استکشت اصلی مردم آبشینه میوه ی زردالو می باشد اما کنار آن میوه های دیگر ازجمله سیب ، آلو و آلوچه ، گردو ، انگور و ....نیز کشت می شود اما شهرتی که زردالو ی آبشینه دارد در کل استان و شاید در کشور زبان زد باشد. 
 
پل آبشینه
پل آبشینه در 5 کیلومتری جنوب شهر همدان و در سمت چپ جاده همدان - ملایر بر روی رودخانه قره چای واقع شده است.این پل دارای چهار دهانه با قوس های جناغی است که از آجر و لاشه سنگ برای ساخت آن استفاده شده است و پل با آجر کاری ساده تزئین شده و در بین هر دهانه آب نماییی بصورت تزئینی بکار رفته است.این پل به جای مانده از دوران صفویه می باشد.پل آبشینه به شماره 9662 در تاریخ 1382/05/27 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
رود آبشینه
رود آبشینه یا رود یلفان رودخانه ای در استان همدان است این رود که رود سیمین نیز خوانده می شود،همچون بسیاری از رودخانه های همدان، از چشمه سارهای الوند کوه در 2 کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان سرچشم می گیرد و حوضه آبگیر کوچکی متشکل از چندین جریان سطحی کوچک را در دامنه شرقی این کوه شامل می گردد. این رود با مسیر عمومی شمالی و گذشتن از غرب آبادی آبشینه ،برخی از روستاهای دهستان سنگستان از بخش مرکزی شهرستان همدان از جمله آبشینه،سنگستان ،شورین، کنجینه، یگانه و یلفان را آبیاری میکند .این رودخانه  را ضمنا شاخه ای فرعی از رودخانه قره چای نیز خوانده میشود،دانسته اندپیش از احداث سد یلفان،پساب این رودخانه ، به ویژه به هنگام ترسالی،به حوضچه دریاچه نمک قم میریخت.برای بهره برداری از آب این رودخانه و تامین قسمتی از آب آشامیدنی آب شهر همدان ،در سال 1340 خورشیدی سدی در دره یلفان ، واقع در 10 کیلومتری شهر همدان احداث شد. این سد به نام سد یلفان و سد اکباتان نیز خوانده میشد.رود آبشینه در پشت این سد دریاچه ای کوچکی ایجاد کرده است.
منطقه شکار ممنوع آبشینه با 85 هکتار در 15 کیلومتری شهر همدان قرار دارد.تالاب آبشینه از تاریخ 1390/11/15 به مدت 5 سال بعنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید.خنجری، چنگر، پلیکان ، درنا، کشین بزرگ و کوچک ، فلامینگو ،چوبپا ،پرستو دریایی ، از پیشقراولان پرندگانی هستند که در فصب بهار به این تالاب مهاجرت می کنند.این پرندگان که از کشورهای آفریقایی به استان همدان وارد میشوند تا اواخر مهر در تالاب آبشینه زمستان گذرانی میکنند. مراقبت ویژه زیست محیطی و آبزی بودن این پرندگان ،تالاب آبشینه را به بهترین زیستگاه برای برخی پرندگان و جانداران تبدیل کرده است.تالای آبشینه دریاچه پشت سد ابشینه است که بر روی رودخانه آبشینه نصب شده است.

روستای آبشینه

 گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایرانتگ‌ها: روستای آبشینه, روستای آبشینه کجاست, تالاب آبشینه, آبشینه همدان, روستای آبشینه همدان کجاست

مطالب مرتبط:

  • شهر قهاوند قهاوند مرکز بخش شرا شهرستان همدان است و جمعيت شهر قهاوند 2,757 نفر است.
  • شهر فامنین  در فرهنگ جغرافيايي ايران جلد 5 درباره فامنين آمده‌است: قصبه‌اي از دهستان درجزين بخش رزن شهرستان همدان که در 31 هزار گزي جنوب قصبه رزن به همدان واقع است. 
  • شهر زنگنه  زنگنه که به تازگی تبدیل به شهر شده در جنوب شرقی استان همدان و شمال شرقی ملایر در نزدیکی مرز این استان با استان مرکزی قرار دارد.
  • گنبد علویان همدان گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان قرار دارد. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچ‌بری بعد از اسلام در همدان است، و طی شماره ۹۴ در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ در
  • معرفی استان همدان  استان همدان یکی از استان‌های ایران است. مرکز این استان، شهر باستانی همدان است که هرودوت تاریخ بنای آن را در سدهٔ هشتم پیش از میلاد در دوران مادها به‌دست دیاکو ذکر کرده‌ است. مادها این شهر را
بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
Powered by VandaCO © 2014
Vanda Co Vanda Co