» » » زنجان » دیدنی های سلطانیه
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
  گردشگری فرهنگی و اجتماعی
  گردشگری ورزشی و هیجانی
  گردشگری مذهبی و زیارتی
  طبیعت گردی و اکوتوریسم

  0

  دیدنی های سلطانیه

  بخش سلطانیه در ناحیه استان زنجان با ارتفاع 1880 متر از سطح دریا در 39 کیلومتری جنوب شرقی زنجان واقع گردیده است.منطقه سلطانیه از دیرباز مورد توجه اقوام مختلف قرار گرفته است.براساس کتیبه های بدست آمده از شاهان آشور در قرن هستم پیش از میلاد محل سکونت طایفه جنگاور (ساکارتی) بوده و در عهد فرمانروایان ماد به نام ایباد خوانده شده است و پارتها آن را به نام نخستین پادشاه خود ارساس نامیدند.پس از استقرار مغولان در ایران و پایتختی تبریز با توجه به شباهت دشت سلطانیه به چمنزارهای مغولستان توجه ایلخانان به این منطقه که در آن زمان قنقور اولانگ نام داشت،جلب شد.براساس متون تاریخی هنگام ورود مغولان به ایران نام سلطانیه شرویاز بوده و بعد از ورود ایلخانان، سلطانیه نام گرفته است.

  چمن طبیعی سلطانیه
  این چمن با وسعت تقریبی 35 کیلومتر مربع به طول 20 کیلومتر و عرض متوسط 2 کیلومتر (250 هکتار) در سمت جنوب فلات زنجان و با امتداد شرقی-غربی قرار گرفته است، در متون جغرافیایی چمن سلطانیه له نام پرری(بهترین نوع علفزارهای دنیا که ارتفاع آن به 30 تا 90 سانتیمتر می رسد) یاد می شود.این محوطه 7000 عامل اصلی شکل گیری شهر تاریخی سلطانیه است، از اینرو اهمیتی کمتر از گنبد سلطانیه ندارد.

  دیدنی های سلطانیه

  گنبد سلطانیه

  بنا تاریخی گنبد سلطانیه با ارتفاع 48.5 متر و قطر دهانه داخلی 25.5 متر به دستور سلطان محمد خدابنده (الجایتو) از سال 703 تا 713 هجری قمری در داخل ارگ مذکور با پلان مربع به ابعاد 314 متردر 296 متر،دارای 16 برج و دو دروازه شمالی و جنوبی، با استفاده از سنگ آهکی سبز ساخته شده است.گنبد سلطانیه از نظر ارتفاع پس از کلیسای سانتاماریا دلفیوره فلورانس (86 متر) و مسجد ایاصوفیه استانبول (56 متر) سومین گنبد مرتفع جهان می باشد. این بنای هشت ضلعی، الهام گرفته از مقبره سلطان سنجر در مرو می باشد.عمده ترین مصالح بکار رفته در سازه این بنا آجر می باشد.ابداع گنبد دو پوسته برای اولین بار در تاریخ معماری جهان در این بنا صورت گرفته است.پوسته بیرونی گنبد با کاشی های فیروزه ای کاشی کاری شده است.تزئینات به کار رفته در این بنای تاریخی انواع کاشی کاری، نقاشی روی گچ، آجر مشبک، مقرنس کاری گچی وآجری و گچ بری بر روی پارچه، کتیبه های با مضمون آیات قرآن واحادیث می باشد.گنبد سلطانیه یکی از مهمترین نمونه های معماری ایلخانی می باشد که تاثیر بسزایی در معماری بناهای تاریخی جهان گذاسته استو میتوان نمونه بارز ابن تاثیر را در معماری کلیسای سانتاماریا دلفیوره فلورانس(مریم مقدس) دید. گنبد سلطانیه در سال 1384 به عنوان هفتمین اثر ملی ابران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. سردابه در ضلع جنوبی گنبد و در زیر فضای تربت خانه قرار کرفته است. سلطان محمد خدابنده در سال 716 هـ.ق در اثر بیماری در گذشت.طبق بیان مورخان سردابه محل دفن ساطان می باشد.

  تربت خانه

  تربت خانه در قسمت جنوبی گنبد به سمت قبله ساخته شده است.ارتفاع تربت خانه 180 متر می باشد که محرابی با تزئینات مقرنس درآن واقع شده است.تربت خانه ، دارای کتیبه هایی از دو سوره الملک و القیامه است  که با خط کوفی و ثلث نوشته شده است. با توجه مطالعات و بررسی های انجام گرفته به نظر میرسد این فضا کاربری نمازخانه داشته است.سلطان محمد خدابنده طب سفری به نجف تصمیم می کیرد که مقبره امام علی (ع) را از نجف له اینمکان انتقال دهد اما با مخالفت علمای نجف مبنی بر حرام بودن نبش قبر در اسلام مواجه می گردد.

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

  مقبره ملا حسین کاشی

  ملا حسن ابن محمد کاشانی معروغ به حسن کاشی و متخلص به (کاشی) از شاعران دربار الجایتو در قرت هشتم هجری قمری می باشد که بیشتر اشعلر وی در مدح خاندان پیامبر (ص) سروده شده است. مقبره این شاعر نامی در جنوب شهر سلطانیه قرار دارد که از این ایوان های بیرونی گنبد سلطانیه قابل رویت است. این بنا دارای سه دوره تاریخی می باشد. بخش اصلی و اولیه آن در زمان ایلخانان مغول ساخته شده است که در زمان شاه طهماسب صفوی تجدید بنا شده و در دوره قاجاریه تو سط والی زنجان مرمت و بخشهایی نیز به آن اضافه شده است. این بنا از بیرون دارای پلان هشت ضلعی و از داخل به شکل مربع می باشد. یکی اط ویژگی های برجسته این بنا اجرای گنبد آن است که به صورت سه پوش انجام گرفته است.این اثر دارای تزئینات گچ بری زیر گنبد و کتیبه های گچی فضای گنبذ خانه و کاشیکاری به صورت کاشی معقلی در نمای خارجی گنبد و در ساقه آن میباشد.

  دیدنی های سلطانیه

  مقبره و خانقاه چلپی اوغلو

  این مقبره بنایی آجری است که در جنوب غربی مقبره الجایتو واقع شده است.پلان بنا به شکل هشت ضلعی است.این بنا توسط مرید نامدار جلال الدین رومی؛ یکی از بزرگترین حکیمان و عارفان ایران؛ در قرن 8 هـ.ق ساخته شده است. ارتفاع این بنا 16 متر و قطر دهانه آن 6 متر می باشد. چلپی اوغلو بر اثر بیماری در سال 716 (هـ.ق) در گذشت. این بنا یکصد و شصت و هفتمین اثر تاریخی به ثبت رسیده در آثار ملی ایران است.

  دیدنی های سلطانیه

  تپه نور (تپه نامور)
  تپه نور یکی از آثار تاریخی شهر سلطانیه می باشد که در جنوب شرقی شهر قرار دارد. ارتفاع این تپه 15 متر است و قدیمی ترین اثر بدست آمده از آن قطعه سفالی مربوط به 5000 سال قبل از میلاد می باشد.حفاری های انجام شده نشان می دهد که بر روی این تپه بنایی سنگی با پلان 12 ضلعی وجود دارد. شالوده این بنا با سنگ و ملات گچ و آهک ساخته شده است.دیوار خارجی بنا شامل دو ردیف سنگ بزرگ بوده و در بین زوایای دوازده گانه بنا نیم ستون هایی تزئینی دیده می شوئ.

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   

  معبد داش کسن (معبد اژدها)
  معبد داش کسن در 15 کیلومتری جنوب شرقی سلطانیه درنزدیکی روستای ویر قرار گرفته است. در این معبد تصویر دو اژدها به صورت قرینه در مقابل یکدیگر حجاری شده است.این معبد سه طاق نسبتا عمیق می باشد.که در دل کوه کنده شده است که در مجاور انها محراب هایی با تزئینات مقرنس اجرا شده اند.
  معبد داش کسن، یکی از بهترین های معماری صخره ای در ایران می باشد. قدمت این اثر به زمان ارغون شاه پدر سلطان محمد خدابنده برمیگردد، در زمان محمد خدابنده نیز از این محل به عنوان معدن سنگ در ساخت برج و باروی ارگ سلطنتی استفاده شده است.
  حمام سالار
  حمام سالار بنایی است متعلق به دوره قاجار که در سال 1293 خورشیدی توسط شخصی بنام سیف علی خان کلانتری معروف به سالار خان در داخل ارگ سلطنتی ،سمت شمال گنبد ساخته شده است. این بنا شبیه دیگر حمام های ایرانی ساخته شده که شامل سربینه، گرم خانه، خزینه و تون می باشد. اوایل دهه 70 این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت و احیا شده . عنوان سفره خانه سنتی تغییر کاربری پیدا کرده است.
  در ادامه تصاویری از جاذبه های سلطانیه به نمایش درآمده است.

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   

   

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   

  دیدنی های سلطانیه

   


  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: دیدنی های سلطانیه, گنبد سلطانیه, تربت خانه سلطانیه, مقبره ملا حسین کاشی, مقبره و خانقاه چلپی اوغلو, تپه نامور, تپه نور, معبد داش کسن

  مطالب مرتبط:

  • برج مدور مراغه برج مدور از بناهای ساخته‌شده در دورهٔ سلجوقیان در شهر مراغه می‌باشد که در فاصلهٔ ده متری شمال گنبد کبود قرار گرفته‌است. برروی کتیبهٔ برج به خط کوفی تاریخ احداث بنا سال ۵۶۳ هجری می‌باشد؛ ولی
  • مسجد جامع رشتخوار مسجد جامع رشتخوار اکنون در خارج شهر رشتخوار و در بیابان شرقی این شهر قرار دارد مسافری که جاده آسفالته تربت حیدریه به خواف را در پیش دارد هیات پر صلابت این اثر تاریخی را بی فاصله در حاشیه راست
  • گنبد سبز مشهد وجه تسمیه بنا گنبد مزین به کاشی کاری فیروزه‌ای متمایل به سبز آن می‌باشد. پلان گنبد سبز ۸ ضلعی و دارای ۴ ایوان است. علاوه بر ایوان و طاق نما ها، کاشی کاری زیبای آن به بقعه جلوه خاص بخشیده است.
  • مسجد آقا بزرگ کاشان  مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان بنای مسجد و مدرسه آقابزرگ یكی از باشكوهترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران به شمار می آید. این بنا در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده است.ساختمان این مدرسه
  • سلطانیه مقبره الجایتو سلطانیه، پایتخت باستانی سلسله ایلخانیان، در شمال غربی ایران و در فاصله 240 کیلومتری از تهران واقع شده است که گواهی بی همتا از تاریخ قرن‌های سیزدهم و چهاردهم میلادی است.  مقبره الجایتو در
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co