اخبار

شهر شلمان گیلان

  • توسط irantraveller
  • 2019-07-02

شلمان یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. این شهر در بخش کومله شهرستان لنگرود قرار دارد.براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت شلمان (۱,۷۱۶ خانوار) برابر با ۵,۶۵۱ نفر بوده‌است. شلمان در مسیر رودسر – لاهیجان، در شرق استان گیلان واقع شده‌است و متشکل از محله‌های: «بالا محله»، «بیجارپشت محله»، «خالجیر»، «سیدعلی کیا» و «قاضی محله» , شوره باغ و آباجی محله می‌باشد.زبان : مردمان شلمان به «گویش گیلکی شرق گیلان» (لهجه شلمانی) صحبت می‌کنند.
کشاورزی
«دوشنبه بازار» شلمان نیز، نزدیک به یک دهه‌است که در روزهای دوشنبه، به سبک و سیاق سایر بازارهای محلی گیلان، در مرکز این شهر برگزار می‌شود. «برنج» محصول عمده شلمان و پرورش کرم ابریشم نیز در آن رونق خاصی دارد.
اراضی شلمان، از نوع اراضی جلگه‌ای استان محسوب شده که به دلیل مساعد بودن شرایط اقلیمی، خاک‌های آبرفتی و دسترسی به منابع آب، مهم ترین کانون فعالیت کشاورزی بوده و عموماً زیر کشت محصولاتی از قبیل برنج، چای، پرورش کرم ابریشم، انواع سبزیها، صیفی و مرکبات قرار دارند.
با بارش باران‌های سیل آسا در اواخر شهریور ماه و اوایل پاییز هر سال و طغیان رودخانه, خسارات پر شماری به زمین‌های کشاورزی روستاییان و طبیعت و محیط زیست وارد می‌آید.
مناطق دیدنی
از مناطق دیدنی شلمان می‌توان به باغ فلات (باغ کشاورزی)و مسیر رودخانه شلمان رود در خلیفه محله آن اشاره کرد.
شلمان رود
رودخانه «شلمان رود» از کوه‌های البرز (ناتشکوه) سرچشمه گرفته و با گذر از مناطق کوهستانی و جلگه‌ای، از جمله شلمان، سرانجام به دریای خزر می‌ریزد. این رود, شلمان را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده‌است. قاضی محله, سید علی کیا و خالجیر در قسمت غربی و مرکز شهر «بازار» , بیجارپشت محل و بالا محله در ضلع شرقی این رود واقع شده‌اند.
بواسطه رودخانه معروف شلمان رود، روزگاری «صید ماهی»، یکی از راه‌های امرار معاش عده زیادی از اهالی منطقه بوده، اما امروزه با کاهش ماهیان استخوانی و غضروفی، صید تنها برخی از گونه ماهیان، آن هم به صورت تفننی در آن صورت می‌پذیرد.
این رودخانه در ورود به جلگه در عرض کمی در بستر آب‌رُفتی عریضی جریان دارد. از حدود چند صد متر بالاتر از پل شلمان، روی محور جاده لنگرود- رودسر، بستر رودخانه تنگ با دیواره نسبتاً بلند است. جنس بستر در این ناحیه مارن ساحلی است. بعد از این ناحیه، رودخانه در مسیری از آب‌رفت‌های دانه‌ریز، با پیچ‌وخم‌های زیادی تا دریای خزر جریان دارد.
پل خشتی شلمان
«خشتِ پلِ شلمان رود» بر سر راه قدیم بر روی رودخانه شلمان. از این پل که ظاهراً ۴ دهانه داشته‌است، آثاری در ۱۰۰ متری جنوب پل بتونی و آهنی کنونی، نرسیده به زمین فوتبال شلمان دیده می‌شود.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *