اخبار

باداب سورت کجاست

  • توسط irantraveller
  • 2019-02-24

باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ی ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است. سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از میان رفته است.

در جنوب شرق شهر ساری٬ در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و طبق جغرافیای سیاسی وزارت محترم کشور در محدوده روستای اروست واقع شده است. این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در بر می گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده ‌‌‌‌‌از جنگل‌هایی با درختان سوزنی برگ می‌رسد، از جنوب مشرف به دره‌های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه کرده است.

چشمه های اسرار آمیز باداب سورت اروست مشتمل بر چهارده چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می باشند. یکی از این چشمه ها که چشمه اصلی می باشد دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می شود. در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد. در کناره های این دریاچه نیز رسوبات سیاه رنگی وجود دارد که همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهای کمر و پا٬ امراض پوستی٬ روماتیسم و میگرن سودمند است.

همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی کند. سیزده چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروف اند. همچنین دارای آب هایی به رنگ نارنجی و کمی ترش مزه اند که به صورت دائمی و نشتی همانند نوش دارویی گاز دار از دل زمین می جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه ها کمی رسوب اکسید آهن نشسته است.

آب های رسوبی چشمه های باداب سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ های نارنجی، زرد، قرمز، طلایی و سفید در اندازه های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است. در یکی از این حوضچه ها که عمق نسبتا خوبی دارد و شبیه به یک جکوزی طبیعی است برخی از گردشگران وارد آن می شوند و در آن آبتنی می کنند. چشمه های باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن که دوران چهارم زمین شناسی می باشد، شکل گرفته است. البته این چشمه ها بسیار جوان هستند چرا که اگر چشمه های باداب سورت اروست را پیاده صدها متر به سمت شمال طی مسیر کنید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید که به گودال زمان معروف است بطوریکه اگر وارد آن شوید به قدری مبهوت خلقت خداوند می شوید که گذر زمان را فراموش می کنید. البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک جزو عجایب هستی به شمار می رفت.

مسیر های دسترسی
برای رسیدن به روستای اروست از تهران شما می توانید به ترتیب زیر از جاده های استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. البته محور استان سمنان ایمن تر است و متوسط سرعت در آن ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می باشد اما جاده مازندران (محور کیاسر) به مراتب زیبا تر است و به عنوان طولانی ترین جاده جنگلی کشور لقب گرفته است که گذر از آن خالی از لطف نیست. متوسط سرعت در این محور نیز ۷۰ کیلومتر در ساعت می باشد. مسیر ها از این قرار است:
مسیر ۱ : تهران => سمنان => مهدیشهر => شهمیرزاد => فولاد محله => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت اروست.
جاذبه های مسیر: غار دربند مهدیشهر ، همچنین بزرگترین باغ گردوی جهان در شهمیرزاد و …
مسافت از تهران تا سمنان: ۲۳۹ کیلومتر
مسافت از سمنان تا اروست: ۱۴۵ کیلومتر
جمع کل: ۳۸۴ کیلومتر
جزئیات مسافت ها از سمنان:
سمنان تا شهمیرزاد = ۳۰ کیلومتر
شهمیرزاد تا سه راه تلمادره = ۹۷ کیلومتر
مسیر ۲ : تهران => ساری => کیاسر => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت اروست.
جاذبه های مسیر: سد شهید رجایی و دریاچه سلیمان تنگه، دریاچه چورت، دریاچه الندان و …
مسافت از تهران تا ساری: ۲۵۰ کیلومتر
مسافت از ساری تا اروست: ۱۰۹ کیلومتر
جمع کل: ۳۵۹ کیلومتر
جزئیات مسافت ها از ساری:
ساری تا کیاسر = ۷۴ کیلومتر
کیاسر تا سه راه تلمادره = ۱۷ کیلومتر
جزئیات مسافت ها از سه راه تلمادره:
سه راه تلمادره تا سه راهی “اروست – مالخواست – باداب سورت” = ۱۵ کیلومتر
سه راهی “اروست – مالخواست – باداب سورت” تا محل پارک خودرو چشمه ها ۳ کیلومتر (جاده خاکی)
محل پارک خودرو تا چشمه باداب سورت = ۲ کیلومتر  (۱۵ دقیقه پیاده روی سبک در جاده خاکی سربالایی)
نکته: در سه راهی تلمادره امکاناتی از قبیل پمپ بنزین، رستوران، نانوایی، سوپر مارکت،  بستنی سرا، قصابی، پست بانک، تعمیرگاه، سرویس بهداشتی و … وجود دارد.
توجه: تمامی کیلومتر ها تقریبی می باشند و از روی نقشه تهییه شده اند. مسافت از تهران تا چشمه ها از هر دو مسیر فوق به صورت تجربی ۳۵۰ کیلومتر می باشد.
پیشنهاد ویژه: در مسیر تهران ساری از جاده فیروزکوه می توان از میانبر پل سفید نیز استفاده کرد. این جاده فرعی که آسفالته می باشد از پمپ بنزین پل سفید آغاز و پس از گذر از مناطق بکر جنگلی و جاده فریم شهر از کنار سد و دریاچه زیبای سلیمان تنگه خارج می شود. البته قسمت هایی از این مسیر دارای سربالایی های سنگین می باشد. پیشنهاد می شود گردشگرانی که از خودروی مناسب برخوردارند برای مسیر رفت از همین جاده گذر کنند و پس از بازدید از سد در ادامه مسیر به سمت کیاسر، از دریاچه چورت و پس از آن از دریاچه وسیع الندان کیاسر بازدید نمایند و پس از شب مانی در روستای زیبای اروست، صبح روز بعد را به بازدید از چشمه های طلایی باداب سورت اختصاص دهند و پس از آن برای مسیر برگشت جهت نماندن در ترافیک، مسیر سمنان را انتخاب کنند.
نقشه زیر مسیر های رسیدن به باداب سورت را نشان می دهد.
– رنگ سبز مسیر از ساری تا تلمادره
– رنگ آبی مسیر از سمنان تا تلمادره
– رنگ بنفش مسیر از تلمادره تا اروست
 آب و هوای منطقه:
– درجه حرارت بین حداقل ۷- درجه سانتی گراد در سردترین ماه سال و حداکثر ۳۵ درجه سانتی گراد در گرمترین ماه سال
– متوسط بارندگی سالیانه ۳۵۰ الی ۴۰۰ میلی متر (منطقه سرد و خشک با پوشش گیاهی استپ)
– میزان رطوبت نسبی هوا حداقل ۵۰ درصد و حداکثر ۸۵ درصد
– میزان تبخیر آب ۸۵۰ میلیمتر
– حداکثر سرعت وزش باد ۵۰ کیلومتر در ساعت
– ارتفاع از سطح دریا ۱۷۰۰ متر

توضیحات:

– باداب [Badab] یا باد آب به معنی آب گاز دار است.

– سورت [Soort] در لغت به معنای شدت اثر است.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *