تیر ۲۶, ۱۳۹۸

اخبار

تصادفی

شهر بادوله

بادوله، شهری است از توابع بخش کاکی در شهرستان دشتی استان بوشهر که در ۲۸ آذر ۱۳۹۱، به شهر ارتقاء یافت.بادوله بین روستاهای تلخو و بابمنیر و در چند کیلومتری شرق روستای گزک قرار دارد.بادوله بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۳۶۸۰ نفر (۹۲۷ خانوار) و در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۵۵۸ نفر (۷۵۵ خانوار) بوده‌است.
شغل اکثر مردم آن کشاورزی است و عمده محصول آن گوجه فرنگی (کشت زمستانه) است، علاوه بر آن پیاز، هندوانه، خربزه، بادمجان، انواع سبزی‌جات، خیار سبز، خرما، فلفل، بامیه و کنار و … نیز از دیگر محصولات آن است.
شهر بادوله مرکز( دهستان چغاپور) در شهرستان دشتی واقع می باشد که دارای جمعیت ۴۲۲۵ نفر و ۸۱۲ خانوار از نظر موقعیت جغرافیایی بصورت دشت و تیپ پراکنده و آب و هوای خشک می باشد. وجود آثاری از بند دختر در شرق شهر جهت کانال آبرسانی به بندر معروف سیراف مورد استفاده قرار می گرفته و وجود بقایای قلعه های قدیمی (قلعه رئیس علی رزمی ) و امامزاده سید سراج الدین از نوادگان امام چهارم در غرب شهر نشان از میراث فرهنگی و تمدن کهن این شهر دارد، قدمت این روستا به دلیل موقعیت کشاورزی و آب خوب بر اساس تحقیقات صورت گرفته به پیش از جنگهای زمان عمر خطاب با ایران که از این شهر عبور کرده اند به بیش از ۲۰۰۰ سال می رسد . بعلت واقع شدن در مسیر بندر معروف سیراف بعنوان شهری که در کنار رودخانه مند واقع گردیده بصورت کاروانسرا جهت تامین امنیت و استراحت و راهنمایی و رفع ماحیتاج اعم از آب و غذا و علوفه برای چهار پایان مورد توجه تجار و بازرگانان معروف بوده است .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *