اخبار

شهر ویس

  • توسط irantraveller
  • 2019-07-07

ویس شهری است در شهرستان باوی در استان خوزستان ایران در سال ۱۳۷۶ خورشیدی روستاهای ویس و مویلحه هواشم که بزرگ‌ترین طوایف آن طایفه سلامات، طایفه مراغی، طایفه هواشم (چنانه) و طایفه حمید است از توابع بخش باوی شهرستان اهواز در هم ادغام و به شهر تبدیل شده و به عنوان شهر ویس شناخته‌شدند.
زبان رایج آن عربی و فارسی با گویشهای شوشتری و دزفولی سخن می گویند. یکی از علتهای نامگذاری این شهر را وجود قدمگاه “اویس قرنی” در این شهر می‌دانند که هم اکنون نیز قدمگاهی به نام وی در کنار رودخانه کارون در این شهر وجود دارد.علت نامگذاری
درمورد علت نامگذاری شهر ویس ۲ نظر وجود دارد:
۱- بعلت وجود قدمگاه جناب اویس قرنی در این شهر و درکنار رودخانه کارون؛
تا قبل از پخش سریال “چهل سرباز” خود بنده نیز درمورد امکان وجود چنین قدمگاهی تردید داشتم.
در این سریال اینطور نمایش داده شد که حضرت علی (ع) هنگام عزیمت به یکی از جنگهای بزرگ خود-اسم جنگ در ذهنم نیست- وعده پیوستن ۱۰۰۰ نفر از افراد قبایل اطراف را به لشکریان خود داد که تحقق آن چیزی شبیه به معجزه می نمود. در طول مسیر دقیقاً ۹۹۹ نفر به لشکریان پیوستند. امام(ع) آنقدر منتظر ماند تا نفر هزارم هم از راه رسید و آن کسی نبود جز “اویس قرنی” که آمدن وی باعث ارتقای روحیه سربازان شد. البته جناب اویس در این جنگ به شهادت رسید.
با توجه به اینکه ایشان اهل یمن بوده و احتمالا طی سفر دریایی خود را به اطراف بوشهر و یا بندرعباس رسانده و پس از طی مسافت طولانی بدلیل قرار گرفتن محل کنونی شهر ویس در مسیر سفر وی به کوفه در این محل توقفی داشته و لذا قدمگاهی برایش ساخته شده است. البته بحث مسیر سفر تحلیل بنده می باشد که امیدوارم دوستان در این مورد نظر خود را اعلام فرمایند.
۲- بیماری، خواب دیدن، شفا … ؛
این موضوع را بنده در عید فطر امسال از یکی از دوستان شنیدم که از قول پیره مردان قدیمی و کمی تا قسمتی مرحوم شده! گفتند، در زمان قدیم روستایی در محل کنونی ویس ولی با نام دیگر – که ایشان شنیده ولی از یاد برده بود- وجود داشته است که در سالی در آن بیماری سختی (مثل طاعون، وبا، سل و یا …) روی داده و باعث فرار مردم از روستا شده است.
پس از مدتی یکی از متقین شهر در خواب می بیند که یک فرد نورانی نزدیک وی آمده و خود را “ویس بوعیلان” معرفی میکند و اظهار میدارد که به مردم بگوئید بیماری بطور کامل برطرف شده و میتوانند به روستای خود بازگردند. از آن پس نام روستا به “ویس” تغییر پیدا میکند. البته در این موضوع چندین مورد مشابه نیز وجود داشته از جمله درخواب دیدن ایشان توسط فردی متدین که ایشان سوار بر اسب از بروز سیل وحشتناک در ویس جلوگیری مینماید.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *