» » عواقب تغییر کاربردی جزیره آشوراده
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
  گردشگری فرهنگی و اجتماعی
  گردشگری ورزشی و هیجانی
  گردشگری مذهبی و زیارتی
  طبیعت گردی و اکوتوریسم

  عواقب تغییر کاربردی جزیره آشوراده

   

  تفاهم‌نامه‌ای که میان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای تبدیل عرصه‌ی مفید جزیره‌ی آشوراده به گردشگری امضا شد معنایی جز تغییر کاربری این جزیره ندارد. ما سازمان‌های مردم‌نهادِ فعال در حوزه‌ی محیط‌زیست، در کنار شماری از انجمن‌های دیگر، خواهانِ لغو تفاهم‌نامه‌ی یادشده هستیم؛ چرا که:
   
  1. به موجب ماده‌های یک و شش قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست، وظیفه‌ی سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت، پیشگیری و ممانعت از هر نوع آلودگی و اقدام مخربی است که منجر به از بین رفتن تعادل اکولوژیک طبیعت می‌شود. هم‌چنان‌که به موجب ماده‌ی ١٦ همان قانون، این سازمان قائم‌مقام قانونی دولت در مناطق چهارگانه است و نه تنها حق واگذاری مناطق را نداشته، بلکه حق واگذاری مدیریت منطقه به قصد تغییر کاربری را هم بدون اخذ موافقت سازمان جنگل‌ها و مراتع ندارد. از این رو، تفاهم‌نامه‌ی یادشده غیرقانونی است.
   
  2. به موجب قانون الحاق ایران به کنوانسیون تنوع زیستی مصوبه سال ١٣٧۵ مجلس شورای اسلامی و قانون الحاق ایران به کنوانسیون رامسر، دولت ایران متعهد به حفظ تنوع زیستی و شبکه‌ی مناطق حفاظت‌شده‌ی کشور و حفظ تالاب‌های بین‌المللی کشورمان شده است. از این رو، موافقت با هر گونه اقدامی که باعث فروپاشی تمامیت اکولوژیکی در مناطق تحت حفاظت محیط‌زیست شود منجر به خدشه‌دار شدن اعتبار دولت ایران نزد مجامع بین‌المللی ــ از جمله یونسکو، اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از طبیعت، کنوانسیون رامسر، کنوانسیون حفاظت از تنوع زیستی و حتا کنوانسیون محیط زیست دریای مازندران ــ می‌شود.
   
  3. هیچ یک از ما مخالف بوم‌گردی (اکوتوریسم پایدار) آشوراده نیستیم، اما آنچه موجب نگرانی شده موافقت سازمان محیط‌زیست با اجرای طرحی است که در اسم طبیعت‌گردی است اما در واقع گردشگری تجاری است. گردشگری در طبیعت فقط یک اصل مهم دارد و آن هم جلوگیری از هر گونه تخریبی است. گردشگری مبتنی بر اصول توسعه‌ی پایدار، حفظ طبیعت و ساختارهای جوامع بومی و اصیل است. دولت باید مدافع مردم بومی باشد و با پ‍شتیبانی و آموزش آنها بستر توسعه‌ی پایدار و گردشگری سازگار با بوم‌سازگان یگانه و منحصر به فرد منطقه را سر و سامان بدهد. از این رو، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری دیگر دستگاه‌های مسؤول نسبت به توسعه‌ی زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های همخوان با اکوسیستم آشوراده در مراکز جمعیتی حاشیه‌ی منطقه از جمله بندر ترکمن، بندر گز، بهشهر، نکا و... اقدام کند و برنامه‌ی تفصیلی گردشگری منطقه با تکیه بر زیرساخت‌های علمی، تخصصیومحلی سازگار با زیست بوم در مراکز جمعیتی یادشده صورت گیرد.
   
  4. سواحل جزیره‌ی کوچک آشوراده، که به عنوان بخش مهمی از پناهگاه حیات‌وحش میانکاله دروازه‌ی ورود به این ذخیره‌گاه ارزشمند زیستکره در جنوب شرق دریای مازندران است، جزو معدود زیستگاه‌های فک خزری، محل تخم‌گذاری مهم‌ترین ماهیان خاویاری دنیا و امن‌ترین زیستگاه پرندگان برای زادآوری و تنها بازمانده‌ی جنگل‌ها و بیشه‌زارهای جلگه‌ای ایران در ساحل دریای مازندران است. از این رو، گشودن بحث گردشگری تجاری و انبوه در این منطقه، با ویژگی‌ها و پیشینه‌ی تلخی که از آن در دیگر سواحل دریای مازندران سراغ داریم، اشتباهی ویرانگر و بازگشت‌ناپذیر است.

  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: کاربردی جزیره آشوراده, جزیره آشوراده, اخبار جزیره آشوراده, اخبار گردشگری, خبرهای گردشگری, اخبار گردشگری ایران, خبر های جدید گردشگری, منطقه گردشگری خبر

  بازگشت
  دسته بندی: اخبار گردشگری

  مطالب مرتبط:

  • تبدیل جزیره آشوراده به منطقه گردشگری پس از تبدیل جزیره آشوراده به منطقه گردشگری ، کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران در اعتراض به تغییر کاربری این جزیره بیانیه‌ای منتشر کرد.
  • کنفرانس بین المللی توسعه پایدار، راهکارها و چالش ها با محوریت کشاورزی ، منا ...زمان برگزاری کنفرانس بین المللی توسعه پایدار، راهکارها و چالش ها با محوریت کشاورزی ، منابع طبیعی ، محیط زیست و گردشگری :5 الی 7 اسفند ماه 1393 تاریخ های مهم کنفرانس بین المللی توسعه پایدار، راهکارها
  • دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار  دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار  زمان برگزاری: 24 آبان ماه سال 1393   محورهای دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار : گردشگری و محیط زیست گردشگری
  • پتانسیل های استان مازندران در اکوتوریسم بشر همواره از مشاهده طبیعت لذت می برده و سفر به نواحی بکر و دست نخورده و دیدار از جذابیت های طبیعی برای ارضای نیازهای روحی و روانی و ارائه پاسخی به کنجکاوی های بشر موضوع جدیدی نبوده و نیست.
  • طبیعت گردی - اکوتوریسماصلی‌ترین فعالیت اکوتوریسم بر پایهٔ طبیعت زنده می‌باشد که بنا به تعریف سفری است مسئولانه به مناطقی طبیعی که حافظ محیط زیست بوده و باعث بهبود کیفیت زندگی مردم محلی گردد. طبیعت‌گردی حداقل آسیب را به
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co