» » توسعه گردشگری جزیره آشوراده و نابودی محیط زیست میانکاله
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
  گردشگری فرهنگی و اجتماعی
  گردشگری ورزشی و هیجانی
  گردشگری مذهبی و زیارتی
  طبیعت گردی و اکوتوریسم

  توسعه گردشگری جزیره آشوراده و نابودی محیط زیست میانکاله

   

  آشوراده با 700 هکتار وسعت، شرقی‌ترین بخش میانکاله است که در حاشیه ساحل بندر ترکمن در استان گلستان قرار دارد و یکی از مناطق حفاظت شده چهارگانه زیست محیطی به شمار می‌رود.
   
  این منطقه علاوه بر این که پناهگاه حیات وحش است، تالاب ساحلی آن نیز جزو کنوانسیون رامسر و ذخیره گاه زیست کره ثبت شده در یونسکو است، بنابراین هرگونه تغییر و تحولی در آن باید با مجوز و تحت نظارت محیط زیست صورت گیرد.
   
  بحث تبدیل این جزیره به یک منطقه گردشگری از سال 76 و همزمان با تاسیس استان گلستان آغاز شد و در نهایت امر آشوراده در سال 81 به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوب شد. مصوبه ای که تاکنون برای 1168 منطقه دیگر نیز صادر شده است.
   
  این جزیره در سال 84 به سرمایه گذار واگذار شد اما به مشکلاتی برخورد کرد و متوقف شد. البته مسئولان بخشی از این مشکلات را برخوردارهای مردم محلی عنوان می کنند.
   
  از آن زمان تاکنون، همواره مدیران این استان درصدد تبدیل این جزیره به یک منطقه نمونه گردشگری بوده اند؛ تلاش هایی که بویژه در دولت های نهم و دهم به اوج خود رسید، ولی بر اثر فشار مسئولان محیط زیست به نتیجه ای نرسید تا این که در سفر اخیر رئیس جمهور به استان گلستان دوباره مورد توجه قرار گرفت و حتی مهر تائید بر اجرای طرح رونق گردشگری در این منطقه زده شد.
   
  در چنین شرایطی شکایات و نامه‌های سرگشاده فعالان محیط زیست و انجمن‌ها آغاز شد. چنانکه از یک سو دلاور نجفی و محمدباقر صدوق، معاونان پیشین محیط طبیعی سازمان محیط زیست، شکایتی را درباره واگذاری جزیره آشوراده به قوه قضاییه بردند و از دیگر سو بیش از 80 سازمان مردم نهاد زیست محیطی، با انتشار بیانیه‌ای به اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده اعتراض کردند.
   
  اینگونه بود که معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث و گردشگری در گفت و گو با CHN بر رعایت ملاحظات محیط زیستی در خصوص گردشگری شدن آشوراده تاکید کرد.
   
  به گفته شیرکوند، توافق نامه کلی درخصوص جزیره آشوراده بسته و نقشه اجرایی برای تک تک زوم های محیط زیستی منطقه ترسیم شده است. در مجموع نیز ساخت و سازها برای 10 درصد منطقه طبیعتگردی گسترده در نظر گرفته شده است و تمام ملاحظات زیست محیطی همچون خیابان ها، نوع بازی ها مشخص شده است.
   
  «جلالا تاجیک» مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری نیز تاکید کرد: « سازمان میراث فرهنگی جزیره آشوراده را به محلی برای آزمون و خطا و آزمایش سرمایه گذارانی که اهلیت و صلاحیتش احراز نشده تبدیل نمی‌کند.»
   
  به گفته او، پیاده‌روی، اسب‌سواری و طبیعت‌گردی از جمله طرح‌هایی است که در آشوراده اجرا می‌شود، اینگونه طرح‌ها در مناطق زیست محیطی کشورهای مختلف اجرا شده با استقبال بسیاری مواجه شده است.
   
  مدیرکل دفتر مناطق نمونه با بیان اینکه مکانیزم اجرایی طرح آشوراده هنوز نهایی نشده است، افزود: «اهلیت سرمایه‌گذار در بحث آشوراده موضوع بسیار با اهمیتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.»
   
  با این وجود اواخر هفته گذشته بود که سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه‌ای به سازمان محیط زیست، دستور توقف عملیات گردشگری در جزیره آشوراده را به صورت موقت صادر کرد. ظاهرا این حکم سازمان بازرسی کل کشور در واکنش به شکایتی بوده است که از سوی معاونان پیشین محیط طبیعی سازمان محیط زیست تنظیم شده‌بود.
   
  اما «سعید شیرکوند» معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اصرار دارد «تصمیمات دولت برای بهره برداری از جزیره آشوراده به منظور گردشگری و تبدیل آن به قطب گردشگری بر اساس تمام قوانین و مقررات ذی ربط و ملاحظات زیست محیطی اتخاذ شده و با قوت و قدرت ادامه پیدا خواهد کرد.»
   
  او در واکنش به درج خبر دستور توقف عملیات گردشگری توسط سازمان بازرسی کل کشور گفت: «برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند که سازمان بازرسی کل کشور طی نامه ای ، دستور توقف عملیات اجرایی طرح گردشگری آشوراده را صادر کرده است، اما باید گفت چنین نامه ای وجود خارجی ندارد و نامه ادعا شده نه به سازمان محیط زیست و نه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واصل نشده است و معلوم نیست اصحاب رسانه و برخی افراد بر چه اساسی چنین ادعایی را مطرح کرده اند.»
   
  شیرکوند تاکید کرده است: «تصمیم در مورد استفاده از جزیره آشوراده پس از طی کردن کلیه فرآیند های قانونی آن توسط دولت محترم اتخاذ شده و طبیعی است که این تصمیمات قانونی توسط دولت باید به وسیله دستگاه های اجرایی مورد توجه و عمل قرار گیرد.»
   
  البته «اسماعیل کهرم» مشاور رییس سازمان محیط زیست نیز در این خصوص به تاکید کرد: «من نگران جزیره آشوراده نیستم چراکه در بخشی از این جزیره خانه، کارخانه، و تاسیسات تولید خاویار وجود دارد. در واقع نگرانی‌هایی‌هایی که درخصوص گردشگرپذیر کردن جزیره آشوراده وجود دارد به دلیل آسیب‌هایی است که متوجه میانکاله می‌شود.»
   
  او آشوراده را دروازه میانکاله نامید و ادامه داد: «اگر این جزیره قطب گردشگری شود با حضور مهمانان درهتل‌ و سایر بخش‌های در نظر گرفته شده برای، قطعا ورود ماشین و سایر وسایل نقلیه را شاهد خواهیم بود که تبعا محیط زیست منطقه را تحت الشعاع قرار خواهند داد. از دیگر سو مسافری که برای سفر به این جزیره هزینه کرده‌است قطعا تنها در هتل باقی نخواهد ماند و دوست دارد از طبیعت استفاده کند و با قایق از تالاب دیدن کنند و سوار جت اسکی شود. تمام این فعالیت‌ها سبب تخریب میانکاله خواهد شد.»
   
  کهرم با تاکید برآنکه میانکاله نخستین سایتی است در سال 1971 که بزرگان محیط زیست جهان به رامسر آمده بودند در کنوانسیون تالاب‌ها و پرندگان مهاجر به ثبت رسید گفت: «ما به جامعه جهانی تعهد دادیم که میانکاله را حفظ می‌کنیم.»
   
  این استاد دانشگاه با اشاره به قانون اساسی و اصل 50 که بر حفظ محیط زیست تاکید دارد یادآور شد: «با وجود آنکه در قانون اساسی یکی از مترقی‌ترین اصول قانون اساسی را داریم و در اصل 50 آماده که در جمهوری اسلامی ایران هر فعالیتی که مغایر با محیط زیست است ممنوع است آیا این قانون تاکنون موجب حفظ محیط زیست شده‌است؟ جنگل‌ها ظرف 40 سال گذشته به نصف رسیده‌است. در دل کویر نفت استخراج می‌کنیم و در بندرعباس 3 سانتی متری نفت روی آب دیده می‌شود. آیا این به معنای حفظ محیط زیست است؟»
   
  او معتقد است: «مدیریت، ساز و کار و ابزار لازم برای حفظ محیط زیست در کشور وجود ندارد. در کشور ما قول‌ها داده می‌شود اما در دولت‌های بعدی اتفاقاتی را شاهد خواهیم بود که نمونه‌هایی از جمله دریاچه ارومیه را یادآوری خواهند کرد.»
   
  کهرم با تاکید برآنکه میانکاله در دنیا منحصربه فرد است گفت: «در میانکاله آب لب شور منشا حیات داریم، 206 گونه پرنده، 180 گونه گیاه، 206 گونه اسب که از سیبری برای استراحت به این مکان می‌آیند و انواع زیستگاه‌ها اعم از ساحلی ، کویری و جنگلی را شاهد هستیم. جنگل انار، تپه‌های شنی را داریم. در میانکاله 68 هکتار طبیعتی دیده می‌شود که از نظر تنوع بی نظیر است و در جهان مانند ندارد.»
   
  این استاد محیط زیست درخصوص توسعه جوامع محلی از طریق گردشگرپذیر کردن منطقه گفت:‌«باید در سیستان و بلوچستان گردشگری را توسعه داد. ما در ایران مناطقی داریم که در دنیا منحصربه فرد هستند. بین گواتر و چابهار سواحل ماسه‌ای داریم که در زیبایی نمونه ندارند. بهتر است به جای آشوراده به فکر توسعه چنین مناطقی باشیم.«
   
  او یادآور شد:‌«سایت های گردشگری و هتل‌ها آلاینده‌ها را به همراه خواهند داشت. با وجود پس آب‌ها پناهگاه حیات وحش میانکاله آسیب می‌بیند. چنین تخریبی را در جزایر قناری در اسپانیا شاهد بودیم. این جزایر روزی دارای ساحل و جنگل و زیبایی بودند اما اکنون ساختمان‌های 40 و 50 طبقه در آن ساخته شده‌است و دیگر اثری از زبیایی طبیعت در آن نیست. زیبایی آشوراده نیز به دیلل میانکاله است و اگر چنین طرحی در آشوراده اجرایی شود زیبایی خود را از دست خواهد داد. توسعه گردشگری در آشوراده برابر با تخریب میانکاله است.»

  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران



  تگ‌ها: اخبار جزیره آشوراده, خبر گردشگری ایران, خبر گردشگری, منطقه گردشگری خبر, خبر جدید گردشگری, خبر روز گردشگری

  بازگشت
  دسته بندی: اخبار گردشگری

  مطالب مرتبط:

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co