» » افت گردشگری سلامت در آذربایجان شرقی
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  • شهر نرماشیردسته بندی: استان کرمان, 26 مهر 1397
    شهر نرماشیر نرماشیر از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است.جمعیت شهرستان نرماشیر بر‌اساس سرشماری سال 1390 بالغ بر 60 هزار نفر است و وسعت آن حدود یک هزار و 200 کیلو‌متر مربع ‌و دارای دو بخش مرکزی و روداب است. ‌این بخش از شمال به کویر لوت، از مشرق به شهرستان فهرج‌ از جنوب به شهرستان ریگان‌ از مغرب به
نظر سنجی
شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
گردشگری فرهنگی و اجتماعی
گردشگری ورزشی و هیجانی
گردشگری مذهبی و زیارتی
طبیعت گردی و اکوتوریسم

افت گردشگری سلامت در آذربایجان شرقی

 

درحالی که هتل‌های آذربایجان شرقی همواره به واسطه حضور گردشگران سلامت با ضریب اشغال بیش از ۷۰ درصد فعالیت می‌کرد اما امروزه به دلیل نبود سازوکار و نظارت مناسب در این حوزه با افت گردشگران سلامت، اقامت هتل‌های این استان به زیر ۵۰ درصد رسیده‌است.
به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی هرچند این روزها از گردشگری سلامت و توسعه آن به عنوان یکی از راه‌های رشد گردشگری نام برده‌می‌شود اما استان آذربایجان شرقی که همواره هتل‌های آن به واسطه حضور گردشگران سلامت با ضریب اشغال بالای 70 درصد فعالیت می‌کرد این روزها با ضریب اشغال پایین 50 درصد فعال است.
 
«کریم رسول‌زاده»   رییس جامعه هتلداران آذربایجان شرقی با اعلام این خبر به CHN گفت: «با توجه به مسائلی که در حوزه گردشگری سلامت استان بوجود آمد، گرانی‌ها و دستمزدهای بالایی که پزشکان دریافت کردند و نبود سازو کار و نظارت‌های مناسب در این خصوص، شاهد کاهش تعداد گردشگران سلامت در استان هستیم این درحالی است که در سالهای گذشته بیش از 40 درصد اتاق‌های هتل‌ّها توسط گردشگران سلامت اشغال می‌شد.»
 
به گفته او، درحال حاضر ضریب اشغال هتل‌ّهای آذربایجان شرقی در حدود 40 و 45 درصد است و گردشگران سلامت با توجه به افزایش قیمت‌ّها به جای آنکه هر ماه برای ویزیت به ایران بیایند، هر 4 ماه یکبار سفر می‌کنند.
 
رسول‌زاده یادآور شد: «درحال حاضر حدود 30 درصد هتل‌ها را گردشگران خارجی در بر می‌گیرند و تنها در 15 درصد هتل گردشگران داخلی اقامت دارند. این درحالی است که در گذشته بیش از 30 درصد هتل‌ها توسط گردشگران داخلی و بیش از 45 درصد توسط گردشگران خارجی اشغال می‌شد. اما این روزها هر دو بخش با کاهش تعداد اقامت روبه‌روست.»
 
به اعتقاد رییس جامعه هتلداران آذربایجان شرقی، اقتصاد بیمار سبب کاهش تعداد گردشگران شده‌است چراکه از یک سو کاهش درآمدها سبب کاهش سفرهای داخلی و از دیگر سو سبب افزایش نرخ‌ها و به تبع آن کاهش تعداد گردشگران خارجی شده‌است.
 
رسول‌زاده با تاکید برآنکه مسئولانی که خواستار رونق گردشگری سلامت هستند باید درخصوص نرخ‌گذاری‌ها و ویزیت پزشکان تجدید نظر کنند ادامه داد: «باید نظارها افزایش یابد و اجازه زیرمیزی گرفتن داده نشود. »
 
تخفیفاتی برای جذب گردشگران
او همچنین درخصوص تدابیری هتلداران برای افزایش ضریب اشغال گفت: «ناچار هستیم از جیب خودمان تخفیف ‌دهیم. در این میان 38 هتل استان 10 تا 20 درصد تخفیف را در نظر گرفته‌اند. البته 5 هتل چهار و پنج ستاره استان با توجه به بازار عرضه و تقاضا چنین تخفیفاتی را نمی‌دهند.»
 
استانداردسازی و ناچاری هتلداران
رییس جامعه هتلداران آذربایجان شرقی همچنین از وارد شدن 80 درصد هتل‌های این استان به چرخه استانداردسازی خبر داد و به CHN‌ گفت: «امیدواریم تا پایان سال 93 استانداردسازی به پایان رسد. البته هزینه‌ها به اندازه‌ای بالاست که هتلداران به مشکل برخورده‌اند. در انی میان چاره‌ای نداریم و مجبوریم دستورالعمل‌ها را انجام دهیم این درحالی است که باید به حال هتلداران فکر کرد. البته بعید می‌دانیم با این کارها و استانداردسازی‌ها مسافر بیشتر شود. این درحالی است که باید وضعیت اقتصاد بهتر شود تا شاهد حضور مسافران باشیم.»

گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایرانتگ‌ها: اخبار گردشگری, خبر گردشگری, خبرهای جدید گردشگری, اخبار گردشگری, اخبار هفتگی گردشگری, اخبار گردشگری سلامت, گردشگری سلامت

مطالب مرتبط:

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
Powered by VandaCO © 2014
Vanda Co Vanda Co