» » گردشگری ابنیه تاریخی » حقایق جالب درباره طاق کسری یادگار باشکوه ساسانی
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
مطالب برتر
  • شهر نرماشیردسته بندی: استان کرمان, 26 مهر 1397
    شهر نرماشیر نرماشیر از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است.جمعیت شهرستان نرماشیر بر‌اساس سرشماری سال 1390 بالغ بر 60 هزار نفر است و وسعت آن حدود یک هزار و 200 کیلو‌متر مربع ‌و دارای دو بخش مرکزی و روداب است. ‌این بخش از شمال به کویر لوت، از مشرق به شهرستان فهرج‌ از جنوب به شهرستان ریگان‌ از مغرب به
نظر سنجی
شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟
گردشگری فرهنگی و اجتماعی
گردشگری ورزشی و هیجانی
گردشگری مذهبی و زیارتی
طبیعت گردی و اکوتوریسم

طاق کسری، ایوان کسری، ایوان خسرو یا ایوان مدائن، تمام نام‌هایی است که بزرگ‌ترین اثر معماری عصر ساسانی را با آن می‌شناسند. طاق کسری در تیسفون، عراق امروزی قرار دارد و عرضی برابر با ۲۵ متر دارد. ایوان کسری پس از پل گاومیشان، عریض‌ترین طاق معماری باستان ایران است. این کاخ زیبا و باشکوه در ۳۷ کیلومتری جنوب بغداد، در ساحل شرقی رود دجله قرار دارد. طاق کسری بعد از تقسیمات و جنگ‌های پی‌درپی، در خاک عراق جا خوش کرد و متأسفانه بی‌توجهی به این بنای باشکوه باعث تخریب و آسیب آن شده است. 

حقایق جالب درباره طاق کسری یادگار باشکوه ساسانی

۱. بلندی ایوان حدود ۳۷ متر بوده و طولی نزدیک به ۵۰ متر دارد. در گذشته، بالای این طاق دیواری به بلندی ۷ متر وجود داشت که در زمان حمله مسلمانان به ایران، این کاخ در سده هفتم میلادی غارت شد. سپس مدتی از آن به‌عنوان مسجد استفاده شد و بعد از آن کم‌کم متروکه شد.
۲. این کاخ زیبا به دستور شاپور اول ساخته شد، اما بسیاری از محققان بر این باور هستند که این کاخ در دوره انوشیروان، شاه مقتدر ساسانی بناشده است.
۳. این کاخ زیبا در طول تاریخ بارها مورد حمله قرار گرفت و در پی حمله اعراب درصد زیادی از بنا تخریب شد و امروزه تنها یک طاق از این بنای عظیم باقی مانده است.

حقایق جالب درباره طاق کسری یادگار باشکوه ساسانی

۴. در نزدیکی طاق، چهار ویرانه دیده می‌شود که جالب‌ترین آن‌ها تپه‌ای است معروف به «حرم خسرو». این ویرانه‌ها درواقع جزئی از کاخ کسری بوده است. در فاصله ۴۶۰ متری جنوب غربی طاق، بقایای ساختمان‌هایی مشاهده می‌شود که تا گوشه دیوار معروف به بستان کسری، ادامه دارد.
۵. بر اساس برخی روایات، باغ کسری یکی از شهرهای مدائن بوده که انطاکیه جدید نام داشته است. نام رسمی این شهر «ویه انتیوخ خسرو» بود، ولی در بسیاری از منابع از آن با نام رومگان «شهر رومیان» یاد شده است.
۶. در فاصله حدود ۹۱۰ متری جنوب غربی بستان تپه‌ای به ارتفاع ۶ الی ۵٫۷ متر قرار دارد که قاعده‌ای مربع دارد به و تل‌الذهب (تل طلا) یا خزانه کسری، معروف است. این بخش درواقع به‌عنوان خزانه استفاده می‌شده است.

حقایق جالب درباره طاق کسری یادگار باشکوه ساسانی

۷. دلیل اصلی ساختن کاخ بزرگ کسری، نمایش علم مهندسی نبوده، بلکه به‌منظور نمایش عظمت، قدرت و ثروت این کاخ عظیم بنا شده است.
۸. ابن خرداد، جغرافی‌دان در رابطه با زیبایی طاق و کاخ کسری بارها زبان تعریف گشوده است و ذکر کرده که این بنای زیبا از آجر و گچ ساخته شده است. عظمت بنا به اندازه‌ای بود که مردم تصور می‌کردند این بنا به دست‌پریان ساخته‌شده و بشر نمی‌تواند بنایی به این زیبایی و عظمت بسازد.

حقایق جالب درباره طاق کسری یادگار باشکوه ساسانی

۹. مشخص‌ترین نمای کاخ درگذشته، طاق عظیم کسری بوده که در آن از عناصر یونانی و رومی استفاده شده است. نمای معماری شامل ستون‌های توکار، پیشانی‌ها و طاقچه‌ها تاثیری از معماری تدمر دارند.
۱۰. وجوه اشتراک زیادی میان قصر اشکانی و کاخ کسری دیده می‌شود تا جایی که بسیاری از نقش‌مایه‌های این دو بنا و معماری این دو عصر مشترک بوده است.
۱۱. «ابوایوب الموریانی» در سال ۱۴۶ قمری، به خلیفه منصور عباسی پیشنهاد کرد طاق کسری را ویران کند و مصالح آن را برای ساخت بغداد استفاده کنند. منصور با خالد برمکی (وزیر ایرانی‌اش) مشورت کرد. خالد، خلیفه را از این کار منع کرد و گفت این کار مخارج زیادی خواهد داشت. خلیفه از مخالفت او خشمگین شد و خالد را به جانب‌داری ایرانیان متهم کرد. خلیفه به تخریب طاق کسری فرمان داد. در میانه روند تخریب، خلیفه از پس هزینه‌های آن برنیامد و از ادامه تخریب صرف‌نظر کرد و دوباره نظر خالد را جویا شد. خالد خلیفه را به ادامه تخریب دعوت کرد، ولی خلیفه دست از تخریب بنا برداشت.

حقایق جالب درباره طاق کسری یادگار باشکوه ساسانی

۱۲. در عصر صفویه تصمیم‌هایی برای تخریب طاق‌بستان و استفاده از مصالح آن در بناهای مذهبی گرفته شد، ولی با کشف منبعی از سنگ‌های تراشیده، این تصمیم عملی نشد.
۱۳. چند سال پیش، با تلاش و ابراز نگرانی تلاشگران فرهنگی و رسانه‌ها نسبت به فروریختن این بنا، دولت عراق از یک شرکت در جمهوری چک برای ترمیم این طاق دعوت کرد.

حقایق جالب درباره طاق کسری یادگار باشکوه ساسانی

۱۴. انتخاب شرکتی از جمهوری چک برای مرمت این بنای مهم تا حدود زیادی بحث‌برانگیز بود، چون برای ترمیم بناهایی با قدمت بالا معمولا از متخصصان ایتالیایی استفاده می‌شود.
۱۵. اندکی پس از ترمیم این بنا توسط شرکت یادشده، بخشی از بنا دوباره تخریب شد و این شرکت از مصالح خوبی برای بازسازی استفاده نکرده بود.
۱۶. با توجه به قرار داشتن طاق کسری در خاک کشور عراق، این کشور باید مراحل ثبت میراث جهانی یونسکو را انجام دهد که تاکنون هیچ کاری از طرف دولت عراق برای ثبت این اثر باشکوه انجام نشده است.


گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران


مطالب مرتبط:

  • قدمگاه نیشابور این باغ در بستری کوهستانی و در دامنه جنوب کوه بینالود و رو به دشت نیشابور واقع شده است. این باغ از سمت جنوب به جاده نیشابور – مشهد اتصال می‎یابد.از نیشابور حدود 24 کیلومتر و از مشهد حدود 100
  • آشنایی با شهر بهبهان این ناحیه در روزگاران باستان وجود داشت و مركز حكومت آن ابز قباد، قباد فره و ارگان نام داشت.مقدسی در وصف آن می‌نویسد: ارجان، ولایتی است بس مهم، دشتی و كوهستانی و دریایی پر از درختان نخل، انجیر
  • مسجد جمعه اصفهان اکثر عناصر مسجد، به ویژه چهار ایوان، گنبد های ملک الملک، و تاج الملک ، از نظر مواد تشکیل دهنده، طراحی، و مکان معتبر هستند. مرمت و بازسازی بنا بعد از حمله هوایی عراق در سال 1363 از استاندارد
  • آشنایی با تخت سلیمان تکاب     این مجموعه فرهنگی - تاریخی به مساحت 124 هزار مترمربع که در ادوار مختلف محل سکونت مادها، اشکانیان، ساسانیان و مغول‌ها بوده در استان آذربایجان غربی قراردارد و به روایتی محل تولد
  • آشنایی با مسجد تاریخانه دامغان  مسجد تاریخانه در جنوب شرقی دامغان واقع شده و یکی از بهترین نمونه‌های مساجد نخستین در ایران و قدیمی‌ترین بناهای پس از اسلام است. درباره تاریخانه و زمان ساخت بنای اولیه آن، صاحب‌نظران بسیاری
بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
Powered by VandaCO © 2014
Vanda Co Vanda Co