» » » سفر به باداب سورت
کنفرانس های مرتبط با گردشگری
نهمین کنفرانس بین المللی برند دومین همایش ملی گردشگری جفرافیا ومحیط زیست پایدار
مطالب برتر
  نظر سنجی
  شما به کدامیک از انواع گردشگری بیشتر علاقمند هستید ؟

  0

  سفر به باداب سورت

   

  باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ی ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است. سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از میان رفته است.
  در جنوب شرق شهر ساری٬ در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و طبق جغرافیای سیاسی وزارت محترم کشور در محدوده روستاي اروست واقع شده است. این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در بر می گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌هاي پوشيده ‌‌‌‌‌از جنگل‌هايي با درختان سوزني برگ مي‌رسد، از جنوب مشرف به دره‌هاي پايين دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشيده از گياهان بوته‌اي و درختچه‌ها است. غرب آن را نيز روستای اروست احاطه كرده است.

  سفر به باداب سورت

  چشمه هاي اسرار آمیز باداب سورت اروست مشتمل بر چهارده چشمه با آب هاي کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه مي باشند. يکي از این چشمه ها که چشمه اصلی می باشد داراي آبي بسيار شور مي باشد و داراي دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان براي شنا و آب درمانی استفاده مي شود. در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد. در کناره های این دریاچه نیز رسوبات سیاه رنگی وجود دارد که همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهاي کمر و پا٬ امراض پوستی٬ روماتيسم و میگرن سودمند است.

  همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی کند. سیزده چشمه ديگر که در مجاورت اين چشمه قرار دارند، بسیار کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروف اند. همچنین داراي آب هایی به رنگ نارنجي و کمي ترش مزه اند که به صورت دائمي و نشتي همانند نوش دارویی گاز دار از دل زمین می جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه ها کمي رسوب اکسيد آهن نشسته است.

  سفر به باداب سورت

  آب هاي رسوبي چشمه های باداب سورت در مسير جريان خود از بالاي کوه به پائين طي هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسيار زيبا در رنگ هاي نارنجي، زرد، قرمز، طلایی و سفید در اندازه هاي مختلف ايجاد کرده است که اسراري از دنياي مستور و پوشيده طبيعت بکر و دل انگيز را به نمايش گذاشته است. در یکی از این حوضچه ها که عمق نسبتا خوبی دارد و شبیه به یک جکوزی طبیعی است برخی از گردشگران وارد آن می شوند و در آن آبتنی می کنند. چشمه های باداب سورت اروست از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرين چين خوردگي البرز در پليوستوسن و پليوسن که دوران چهارم زمين شناسي می باشد، شكل گرفته است. البته این چشمه ها بسیار جوان هستند چرا که اگر چشمه های باداب سورت اروست را پیاده صدها متر به سمت شمال طی مسیر کنید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید که به گودال زمان معروف است بطوریکه اگر وارد آن شوید به قدری مبهوت خلقت خداوند می شوید که گذر زمان را فراموش می کنید. البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک جزو عجایب هستی به شمار می رفت.

  مسیر های دسترسی
  برای رسیدن به روستای اروست از تهران شما می توانید به ترتیب زیر از جاده های استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. البته محور استان سمنان ایمن تر است و متوسط سرعت در آن ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می باشد اما جاده مازندران (محور کیاسر) به مراتب زیبا تر است و به عنوان طولانی ترین جاده جنگلی کشور لقب گرفته است که گذر از آن خالی از لطف نیست. متوسط سرعت در این محور نیز ۷۰ کیلومتر در ساعت می باشد. مسیر ها از این قرار است:
  مسیر ۱ : تهران => سمنان => مهدیشهر => شهمیرزاد => فولاد محله => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت اروست.
  جاذبه های مسیر: غار دربند مهدیشهر ، همچنین بزرگترین باغ گردوی جهان در شهمیرزاد و ...
  مسافت از تهران تا سمنان: ۲۳۹ کیلومتر
  مسافت از سمنان تا اروست: ۱۴۵ کیلومتر
  جمع کل: ۳۸۴ کیلومتر
  جزئیات مسافت ها از سمنان:
  سمنان تا شهمیرزاد = ۳۰ کیلومتر
  شهمیرزاد تا سه راه تلمادره = ۹۷ کیلومتر
  مسیر ۲ : تهران => ساری => کیاسر => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت اروست.
  جاذبه های مسیر: سد شهید رجایی و دریاچه سلیمان تنگه، دریاچه چورت، دریاچه الندان و ...
  مسافت از تهران تا ساری: ۲۵۰ کیلومتر
  مسافت از ساری تا اروست: ۱۰۹ کیلومتر
  جمع کل: ۳۵۹ کیلومتر
  جزئیات مسافت ها از ساری:
  ساری تا کیاسر = ۷۴ کیلومتر
  کیاسر تا سه راه تلمادره = ۱۷ کیلومتر
  جزئیات مسافت ها از سه راه تلمادره:
  سه راه تلمادره تا سه راهی "اروست - مالخواست - باداب سورت" = ۱۵ کیلومتر
  سه راهی "اروست - مالخواست - باداب سورت" تا محل پارک خودرو چشمه ها ۳ کیلومتر (جاده خاکی)
  محل پارک خودرو تا چشمه باداب سورت = ۲ کیلومتر  (15 دقیقه پیاده روی سبک در جاده خاکی سربالایی)
  نکته: در سه راهی تلمادره امکاناتی از قبیل پمپ بنزین، رستوران، نانوایی، سوپر مارکت،  بستنی سرا، قصابی، پست بانک، تعمیرگاه، سرویس بهداشتی و ... وجود دارد.
  توجه: تمامی کیلومتر ها تقریبی می باشند و از روی نقشه تهییه شده اند. مسافت از تهران تا چشمه ها از هر دو مسیر فوق به صورت تجربی ۳۵۰ کیلومتر می باشد.
   
   
  پیشنهاد ویژه: در مسیر تهران ساری از جاده فیروزکوه می توان از میانبر پل سفید نیز استفاده کرد. این جاده فرعی که آسفالته می باشد از پمپ بنزین پل سفید آغاز و پس از گذر از مناطق بکر جنگلی و جاده فریم شهر از کنار سد و دریاچه زیبای سلیمان تنگه خارج می شود. البته قسمت هایی از این مسیر دارای سربالایی های سنگین می باشد. پیشنهاد می شود گردشگرانی که از خودروی مناسب برخوردارند برای مسیر رفت از همین جاده گذر کنند و پس از بازدید از سد در ادامه مسیر به سمت کیاسر، از دریاچه چورت و پس از آن از دریاچه وسیع الندان کیاسر بازدید نمایند و پس از شب مانی در روستای زیبای اروست، صبح روز بعد را به بازدید از چشمه های طلایی باداب سورت اختصاص دهند و پس از آن برای مسیر برگشت جهت نماندن در ترافیک، مسیر سمنان را انتخاب کنند.
  نقشه زیر مسیر های رسیدن به باداب سورت را نشان می دهد.

  - رنگ سبز مسیر از ساری تا تلمادره
  - رنگ آبی مسیر از سمنان تا تلمادره
  - رنگ بنفش مسیر از تلمادره تا اروست

  سفر به باداب سورت


   آب و هوای منطقه:
  - درجه حرارت بین حداقل ۷- درجه سانتی گراد در سردترین ماه سال و حداکثر ۳۵ درجه سانتی گراد در گرمترین ماه سال
  - متوسط بارندگی سالیانه ۳۵۰ الی ۴۰۰ میلی متر (منطقه سرد و خشک با پوشش گیاهی استپ)
  - میزان رطوبت نسبی هوا حداقل ۵۰ درصد و حداکثر ۸۵ درصد
  - میزان تبخیر آب ۸۵۰ میلیمتر
  - حداکثر سرعت وزش باد ۵۰ کیلومتر در ساعت
  - ارتفاع از سطح دریا ۱۷۰۰ متر
   
   
   
  توضیحات:

  - باداب [Badab] یا باد آب به معني آب گاز دار است.

  - سورت [Soort] در لغت به معنای شدت اثر است.


  گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران  تگ‌ها: باداب سورت باداب سورت و دریاچه چورت باداب سورت کجاست تور باداب سورت عکس باداب سورت

  مطالب مرتبط:

  • زیباترین آبشار آمل آبشار شاهاندشت  آبشار شاهاندشت آمل-لاریجان در موقعیت جغرافیایی E521527 N355431 در استان مازندران واقع است. آبشار شاهاندشت با طول تقریبی ۱۷۰ متر در کنار قلعه باشکوه ملک بهمن در دهکده ای به نام شاهاندشت در
  • پارک جنگلی میرزا کوچک خانپارک میرزا کوچک‌ خان جنگلی آمل با وسعت ۴۴۰ هکتار در کیلومتر ۱۸ جاده آمل به تهران واقع شده است. جز منطقه های نمونه گردشگری ایران است. در حال حاضر پارک میرزا کوچک خان مورد استفاده مسافران بین راهی و
  • معرفی شهرستان علی آبادشهرستان علی آباد از شهرستانهای مرکزی استان گلستان است که از جانب غرب و شمال به شهرستان گرگان و از طرف جنوب به شهرستان شاهرود واقع در استان سمنان و از طرف شرق به شهرستان گنبد ارتباط دارد و مساحت آن
  • معرفی تالاب زیبای زریوار  تالاب آب شیرین زریوار در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان ایران و از مکان‌های دیدنی و گردشگری این استان است. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمهٔ کف‌جوش و بارش تأمین
  • معرفی دریاچه سقالکسار  چندبار تا به حال گذارتان به شمال افتاده و مستقیما به دریای خزر سری زده اید؟ این بار مسیرتان را به سمت مرکز گیلان کج کنید و سقالکسار را ببینید.این نام را شاید کمتر شنیده باشید اما وقتی
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  افزودن دیدگاه
  نام:*
  ایمیل:
  متن نظر:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  کد را وارد کنید: *
  عکس خوانده نمی شود

  Powered by VandaCO © 2014
  Vanda Co Vanda Co